5,040 Görüntülenme
Faster
7.8 IMDB Puanı
10 1 8 477

Faster

  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Dorna Sports S.L., Spark Productions
  • Film Süresi 103 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Mark Neale

Yönetmenliği ve senaryo yazarlığı Mark Neale tarafından yapılan belgesel türündeki film Faster, MotoGP yarışlarının içerisinden bir bakışı ekranlara sunmaktadır. Belgeselde anlatım Ewan McGregor tarafından yapılmıştır ve Valentino Rossi, Garry McCoy ve Max Biaggi gibi motosiklet yarışı yıldızları da yarışlar ve motosikletler hakkında bilgiler vermek için rol almıştır.


Film motosiklet yarışlarının dünya’da 350 milyondan daha fazla insanın izlemeye başlamasından ve adının MotoGP yarışları olarak değiştirilmesinden sonra yarışların içerisine girip insanlara bilgiler sunan ilk belgesel olma özelliğini taşımaktadır. Yarışlar artık sadece motosiklet hayranlarının değil birçok insan için de eğlence haline gelmiştir.


Motosiklet sporlarının zirvesi olan MotoGP’nin 2001 ve 2002 yıllarında dünya’nın dört bir yanında düzenlenecek olan sezonunda 5 kıta’ya yayılmış pistlerde 16 yarış yapılacak ve dünya’nın en iyi 24 sürücüsü bu yarışlarda yarışacaktır. Belgesel 2001 / 2002 sezonunun şampiyonu, 24 yaşındaki İtalyan, karizmatik motorcu Valentino Rossi’yi merkez olarak almıştır. Belgeselde diğer yarışçılara, nasıl diğer yarışçılardan daha hızlı gidebiliyorsunuz, nasıl bu tehlikeli ve gösterişli müsabakada kazanabilirsiniz gibi soruların yanı sıra Valentino Rossi’yi nasıl yeneceksiniz? Gibi sorular sorulmaktadır.


Belgesel ayrıca Valentino Rossi’nin en büyük rakibi Max Biaggi üstüne de odaklanmıştır, ardından motosikletinden düşmeleri ve yaralanmaları ile tanınmış sürücü Garry McCoy, gelecek vadeden parlak genç sürücü John Hopkins gelmektedir. Ayrıca önceki sezonların şampiyonlarından Mick Doohan, Wayne Rainey, Kenny Roberts, Kevin Schwantz ve Barry Sheene de belgesel için sorulara yanıt vermiş ve yarış hakkında kendi tecrübelerini paylaşmıştır.


Belgesel yalnızca World Grand Prix yarışlarına, artık kullanımdan kaldırılmış 500cc motorlara ve daha yeni 4 zamanlı 1000cc motosikletlere odaklanıyor. Öncelikle 2000'den, 2004'e kadar olan sezonlara ve en yeni nesil sürücülerden olan Rossi, Biaggi, McCoy ve diğerleri gibi sürücülere odaklanıyor ve onların arasında Colin Edwards gibi yeni yetişmiş sürücüler de bulunuyor.


Bu film sadece yarışların kendisiyle ilgili değil, aynı zamanda her yıl daha hızlı ve daha hızlı gitmelerini sağlamak için bu yarış bisikletlerinin gelişimine neyin girdiğini bize göstermek için sık sık perde arkasına gidiyor. Belgesel motosiklet yarışı hayranları tarafından oldukça başarılı bulunmuştur.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın