9,019 Görüntülenme
Gantz: O
7.1 IMDB Puanı
10 1 8 810

Gantz: O

  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Toho Company Ltd.
  • Film Süresi 95 dakika
Senaryo Hiroya Oku, Tsutomu Kuroiwa
Hiroya Oku imzası taşıyan ve dünya çapında üne kavuşan manga serisi Gantz’dan uyarlanarak aynı adı taşıyan film, aynı zamanlarda ölen kişilerin bir bilgisayar tarafından uzaylılar ile savaşmaları için diriltilmelerini anlatmaktadır. Daha önce 2004 yılında animesi çıkan serinin, 2010 ve 2011 yıllarında sinema filmleri beyaz perdeye uyarlanmıştır. Başarılı anime serisinin son olarak 2016’da Gantz: O isimli animasyon filmi izleyicilerle buluşmuştur.

Filmde, bir akşam evine giderken metroda acımasızca öldürülen bir genç, tuhaf bir şekilde kendini bir caddenin ortasında bulur. Ne olduğunu çözemeyen genç, daha sonra bir bilgisayarın onunla konuştuğunu duyar. Yaşadıklarını ve nerede olduğunu idrak edemeyen gence program, bir görev için geri getirildiğini söyler. Kendisinin tek olmadığını, birbirinden farklı birçok kişinin daha aynı yere getirildiğini görür. Program, onlara her birinin öldüğünü ve uzaylı istilasını önlemek için seçildiklerini söyler. Bunu yapabilmeleri amacıyla da onlara bir sürü değişik ve teknolojik silah ve donanım vererek şehirdeki uzaylıları öldürmelerini ister. Bu garip istek karşısında şaşkına dönen ekip, bahsi geçen uzaylıların kendilerine saldırdıklarını gördüklerinde seçme şanslarının olmadıklarını anlarlar. Artık Osaka sokaklarında bir ölüm kalım savaşı verilecektir!

Seslendirme kadrosunda Extraction filminde de gördüğümüz Chris Jai Alex, Tony Azzolino ve Austin Nash Chase bulunmaktadır. Daha önceki animasyon ve film versiyonlarından farklı olarak Gantz: O, manga serisinin ilk animasyon filmi olarak dikkat çekmektedir. Animasyon filmin yönetmen kadrosunda da daha önce dünya çapında korku oyunları alanında ismini duyurmuş olan Resident Evil serisinin ikinci oyununun kadrosunda bulunan Yasushi Kawamura ve Kei'ichi Sato ikilisi yer almaktadır. Manga alanında kendine büyük bir hayran kitlesi edinen Gantz, çıkardığı bu animasyon filmiyle birlikte 5 yıl sonra sevenleriyle tekrar buluşuyor.

Gantz: O, daha önceki anime ve film örneklerinde olduğu gibi savaş sahneleriyle dikkat çekmekte. Fakat daha önceki örneklerinden farklı olarak bilgisayar efektleri dönemindeki çoğu animasyon filminden ileride görünmektedir. Filmin içindeki canavarların çizimleri ve tasarımları orijinal manga yazarı Hiroya Oku’nun önderliğinde gerçekleşmiştir. Orijinal hikayeye oldukça bağlı kalınarak düzenlenmiş senaryosunda da yine Hiroya Oku imzası görünmektedir. Film, çoğunluğu Japonya olmak üzere 2.3 milyon dolarlık hasılat elde etmiştir.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

6 yorum