9,965 Görüntülenme
Görevimiz Tehlike 1
7.1 IMDB Puanı
10 1 8 963

Görevimiz Tehlike 1

(Mission: Impossible)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Paramount Pictures, Cruise-Wagner Productions
  • Film Süresi 110 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Bruce Geller, David Koepp, Steven Zaillian, David Koepp, Robert Towne
Ödüller 3 ödül & 17 Adaylık.

İhanet şüphesi altındaki bir Amerikan ajanı, ekibinin yardımı olmadan, asıl casusun kim olduğunu bulmalı ve ortaya çıkarmalıdır.


Popüler bir televizyon dizisinden uyarlanmış olan görevimiz tehlike filmi; Jim Phelps’in bir görev için karısı Claire ve ortağı Ethan Hunut ile Prag'a gönderilmesinin ardından bir şeylerin ters gitmesiyle görevin başarısız olmasının ardından gelişen olayları konu alıyor. Başarısız olan görevin sorumlusu olarak Ethan gösterilir ve Ethan’ın ona tuzak kurmuş olan gerçek suçluyu tek başına bulup ortaya çıkararak adını temizlemesi gerekmektedir. Tüm şüpheleri üzerine çekmiş olan Ethan, görevin başarısız olmasının, kendisinin suçlanmasıyla bağlantılı olduğunu düşünür. Tüm şüphe üzerinde olan Ethan’ın görevin başarısız olmasında parmağı olan casusu acilen bulması ve kendi adından şüpheleri çekmesi gerekiyordur.


Görevimiz Tehlike filminin yönetmen koltuğunda, Altın Küre Ödülüne aday gösterilen Dressed to Kill ve Oscar kazanmış olan The Untouchables filminin yönetmenliğini yapmış olan ödüllü yönetmen Brian De Palma bulunuyor. Filmin senaristliğini ise David Koepp ve 2 Emmy Ödülü sahibi Bruce Geller beraber üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda; Oscar kazanmış olan film Jerry Maguire filminin başrolü olan Jerry’yi oynamış 3 Oscar Ödülüne aday gösterilmiş oyuncu Tom Cruise, 3 Oscar kazanmış olan Midnight Cowboy filminde oynamış olan Oscar sahibi oyuncu Jon Voight, 8 Women filminden tanıdığımız Emmanuelle Béart, Henry Czerny, Leon filminin başrol oyuncusu Leon’u canlandıran Jean Reno, Efsanevi film Pulp Fiction’un, Marsellus’u Altın Küre sahibi oyuncu Ving Rhames, Oscar’a aday gösterilmiş oyuncu Kristin Scott Thomas, Atonement filminde başrollerden birini oynayan Oscar’lı oyuncu Vanessa Redgrave ve Ingeborga Dapkunaite gibi oldukça ünlü isimler yer almaktadır. 


Aksiyon, macera ve gerilim türlerini barındıran filmin IMDb notu 7.1 olarak karşımıza çıkmaktadır. 22 Mayıs 1996’da vizyona giren film, 110 dakikalık bir süreye sahiptir. Amerikan yapımı olan film, İngilizce, Fransızca ve Çek dili dillerindedir. 80 milyon dolar bütçeyle yola çıkan film dünya çapında 457 milyon dolar civarı gişe yapmıştır. 3 ödül kazanmış olan film, 17 ödüle de adaylığını koymayı başarmıştır.

Resimler 5

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

6 yorum