7,873 Görüntülenme
Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi – Solo: A Star Wars Story
6.9 IMDB Puanı
10 1 7 716

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi – Solo: A Star Wars Story

Yönetmen
Senaryo Jonathan Kasdan, Lawrence Kasdan, George Lucas
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. Diğer 4 ödül & 23 adaylık.

George Lucas’ın yarattığı ve bilim kurgu filmleri arasındaki en iyi örnekleri ortaya koyan Star Wars evreninin sevilen karakteri, Han Solo’nun spin-off hikâyesini göreceğimiz film, Star Wars hayranları tarafından heyecanla karşılanmıştır. Han Solo’nun uzayın derinliklerinde atılacağı maceraların başlangıcını, gemisi Millennium Falcon’u alışı ve sevimli yoldaşı Chewbacca ve tehlikeli Lando Calrissian ile tanışmasını anlatmaktadır. 2018 yılında beyaz perdeye gelen film, Han Solo’nun isyancılara katılmasının öncesini anlatmaktadır.


Yolculuğunun temelinde ise küçüklüğünden beri tanıdığı ve âşık olduğu ve yıllardır görmediği Qi’ra adlı kadının özgürlüğü için gerekli parayı bulması yatmaktadır. Genç Han Solo, uzay gemilerinin ihtiyaç duyduğu hiper yakıt ve diğer değerli maden ve eşyalara olan talebin artması nedeniyle büyük para kazanacağını düşündüğü yeraltı dünyasına katılarak uzay korsanlığı yapmak istemektedir. Fakat bunun için bir gemiye ihtiyacı vardır. Hiç parası olmayan Han, bir bara gelip, olmayan parasıyla kumar oynayarak, tanıştığı Lando Calrissian ile onun gemisi karşılığında masaya oturur. Böylece Star Wars evreninin meşhur uzay gemisi Millennium Falcon’u kazanan Han Solo, sevdiği kadın Qi’ra’yı bulmak için uzayın derinliklerindeki macerasına başlar.


Yolculuğunun sonraki durağı, Han Solo askerdeyken tanıştığı kişidir. Bu adamla kaçakçılık yapmak ve Qi’ra’yı kurtarmak için ihtiyaç duyduğu parayı bulmak için yeraltı mafyalarından biri olan Crimson Dawn’la iş yapmaya başlar. Yaptığı sevkiyatlardan birinde, yıllardır aradığı Qi’ra’yı mafyanın elinde bulur. İkisi de aynı örgüt için iş yapmaktadır ve bu nedenle örgütün üst düzey üyelerinden biri Qi’ra’yı,  Han Solo’nun yanına, kendilerine ihanet etmemesi için göz kulak olması adına verilir. Han Solo, yıllardır aradığı sevdiği kadınla karşılaşmıştır ve birlikte evrenin uçsuz bucaksız köşelerinde heyecan dolu maceralara atılacaklardır.


Solo’nun, Star Wars serisindeki İsyancılara katılmasından önceki yaşadığı maceraların anlatıldığı Solo: A Star Wars Story’de,ünlü oyuncu Harrison Ford’un yıllar boyu hayat verdiği karakterin gençliğini Alden Ehrenreich oynamıştır. Han Solo’nun çocukluk aşkı Qi’ra rolünde ise ödüllü dizi Game of Thrones’ta, Daenerys Targaryen’i oynayan 4 Emmy adaylığı bulunan Emilia Clarke canlandırmıştır. Star Wars evreninin yıllardır oluşturduğu atmosfere uyarak oluşturulan senaryosunu daha önceki Star Wars filmlerinin ve Indiana Jones filmlerini senaryolarını da yazan Lawrence Kasdan yazmıştır. 1 Oscar adaylığı dışında 4 ödül kazanan yapımın yönetmenliğini ise The Da Vinci Code ve A Beautiful Mind gibi başarılı yapımları da yöneten iki Oscar ödüllü Ron Howard yapmıştır. Film çıktığı dönem toplam 392 milyon dolar gişe elde etmiştir.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum