1,873 Görüntülenme
Kadın Casuslar
6.6 IMDB Puanı
10 1 7 175

Kadın Casuslar

(A Call to Spy)
Senaryo Sarah Megan Thomas
Ödüller 3 ödül & 1 nomination

Casusluk Çağrısı ismiyle veya A Call to Spy ismiyle 4k formatında sitemizde yer almış olan filmde, Alman Nazi ordusunun Fransa cephesinde aşırı derecede güçlenmesinden endişe duyan Winston Churchill bu olayın önüne geçmek ancak dikkat çekmemek için sadece kadın ajanların çalışabileceği bir casusluk birimi kurar. Bu birime seçilen ilk kadın ise Virgina ile Noor adındaki iki cesur kadındır. Winston Churchill bu iki kadının Fransız hattına sızmalarını ve gerekli örgütlemeyi yaparak Nazi güçlerini yok etmelerini istemektedir. Fakat böylesi tehlikeli bir göreve bu iki kadının getirilmesi sanıldığından çok daha zor evreler sonrasında olacaktır.


Winston Churchill bu iki kadın casusun Fransız hattına dikkat çekmeden sızmalarını ve sürekli bir bilgi akışı sağlamalarını ve bu sırada da halkı örgütleyip Nazi kuvvetlerinin geri püskürtülmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Winston Churchill kadın casusların yakalanma durumlarında hiçbir suretle konuşmayacaklarından emin olmak için de onlara inanılmaz ve acımasız bir eğitim süreci ön görmüştür. Sadece bu eğitimden hakkıyla geçenler kadın ajan olacaklardır. Bu eğitimin hakkını vererek geçen kadınlar ise Virgina ile Noor ismindeki iki farklı dünyadan gelen kadınlardır. 


Virgina ile Noor korkunç eğitimlerini bitirdiklerinde kendilerine verilen görev karşısında afallasalar da bu göreve hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlardır. Virgina bir ayağı olmayan bir Amerikalıdır ve dikkat çekmeden her türlü hattın içine sızabilecek bir ten rengi vardır. Noor ise koyu tenli olmasına rağmen kilit bilgilerin akışı için çok önemli bir konumdadır. Bu yüzden de bu iki kadın birlikte koordineli bir şekilde çalışmak zorundalardır. Birbirlerini görmeden ancak aynı hatta çalışan Virgina ile Noor’ın bir an önce hayati bilgileri kendi üslerine ulaştırmaları, bilgi akışını kesmemeleri ve halkı örgütlemeye de başlamaları gereklidir. Fakat tüm bunları yapmak için ellerinde oldukça kısıtlı zamanları vardır ve fark edilmeleri halinde kurtarılmaları da söz konusu değildir! İlk kadın casuslardan olan Virgina ile Noor tarihin akışını değiştirmeyi başarabilecekler midir?

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum