1,470 Görüntülenme
Kirpi ve Saksağan Kar Makinesi
6.8 IMDB Puanı
10 1 7 106

Kirpi ve Saksağan Kar Makinesi

(Solan og Ludvig - Jul i Flåklypa)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 76 dakika
Kategori
Senaryo Kjell Aukrust, Karsten Fullu, Harald Sommerin Simonnæs
Ödüller 1 ödül & 4 Adaylık.

Kirpi ve Saksağan iki sevimli arkadaştır. Uzun yıllardır her yıl kasabalarına kar yağmamaktadır. Flåklypa kasabasının başkanı Frimand Pløsen halkına bu yıl da kar yağacağına dair söz vermiştir. Aradan günler geçmesine rağmen henüz kar yağmaması hem halkı hem de belediye başkanını endişelendirmeye başlamıştır. 


Bu duruma bir çözüm getirmek isteyen başkan kasabanın mucidi Reodor Felgen’in yanına gider ve ondan bir ‘Kar Makinesi’ icat etmesini ister. Bu çok tuhaf bir istektir ve mucit bu isteğe hiç yanaşmak istememektedir. Bu yüzden başkanın teklifini reddeder. Bunu duyan başkan karalar bağlar, çünkü halkına verdiği sözü yerine getiremeyeceği düşüncesi onu mahvetmektedir.  Ancak bunu duyan Kirpi ve Saksağan başkana yardım etmeye karar verir ve ona bir kar makinesi yapacaklarını söylerler.


Aradan bir süre geçtikten sonra kar makinesi yapmayı başaran ikili çok sevinirler. Bunu duyan başkan havalara uçar.  Bu sırada bir kaza olur ve Reodor görünmez olur. Reodor bir süre Kirpi’yle konuşabilmiştir ancak kazadan kısa bir süre sonra Kirpi’de görünmez olur.  Reodor bu sırada buna bir çözüm üretebilecek bir panzehir üretmeye karar verir ancak bunu hazırlaması zaman alacaktır. 


Artık Kirpi ve Reodor görünmez olduğu için geriye Saksağan kalır. Saksağan tek başına bütün halkı kurtarmak zorundadır, onu zorlu bir görev beklemektedir. Bu sırada belediye başkanı kar makinesini bulur ve çan kulesine götürür ve çalıştırır. Ancak büyük bir problem vardır ki kar makinesi kar yağdırmayı bırakmaz. O kadar çok kar yağar ki, biraz daha yağarsa tüm kasaba karlar altında kalacaktır. Kirpi ve Saksağanın buna acilen bir çözüm bulması gerekmektedir. Karşılaşacak olduğu sorunlara Kirpi’nin de yardımıyla çözümler bulup kasabayı kurtarmaları gerekecektir.


Kjell Aukrust’un yönetmenliğini yaptığı Solan og Ludvig - Jul i Flåklypa filminin vizyona giriş tarihi 8 kasım 2013. Karakter seslendirmecileri arasında Trond Høvik, Kari Ann Grønsund ve  Kåre Conradi  gibi ünlü isimler yer alıyor. Ayrıca Norveç yapımı ve 4k formartlı film dört kategoride aday olduğu kategorilerden ‘En iyi çocuk filmi’ kategorisinde ödül sahibidir. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın