247 Görüntülenme
Kuzey Denizi
6.3 IMDB Puanı
10 1 7 13895

Kuzey Denizi

(The Burning Sea)
Kategori
Senaryo Harald Rosenløw-Eeg, Lars Gudmestad
Ödüller 1 ödül & 5 Adaylık.

Norveç hükümeti 1969 yılında kıyıları olan Kuzey Denizinde dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birini bulduğunu duyurmuş ve rezervi özelleştirerek SAGA isimli bir şirkete satmıştır. Günümüzde Ekofisk olarak bilinen petrol sondaj bölgesinde kontrolsüz ve tehlikeli yapılan sondaj neticesinde denizin tabanında çatlaklar meydana gelmeye başlamıştır. Oluşan bu çatlaklardan birinin kırılmasıyla bir petrol kulesi çöker. SAGA ise bu durumu gizli tutmaya çalışır. 


Nordsjøen isimli 4k formatındaki filmde Sofia (Kristine Kujath Thorp) bir denizaltı operatörüdür. Arthur (Rolf Kristian Larsen) Sofia’nın utangaç ve çekingen iş arkadaşıdır. Sofia, deniz yılanlarından esinlenerek Arthur ile birlikte Eelie adını verdiği bir deniz altı kamerası icat eder. Bununla birlikte Arthur, Sofia’ya aşıktır ancak utangaç ve çekingen yapısından dolayı duygularını dile getiremez. Petrol kulesinde çalışan tek çocuk babası Stian (Henrik Bjelland) ile sevgili olan Sofia ise Arthur’un duygularını fark etmez. 


Sofia ve Arthur’a beklemedikleri bir şekilde SAGA’nın yöneticisi William Lie (Bjørn Floberg) tarafından bir iş teklifi yapılır. Ancak Lie, işin ne olduğunu kendilerine söylemediği gibi bir gizlilik sözleşmesi imzalamaları gerekir. Sözleşmeyi imzalayıp işi kabul eden çift, işin ne olduğunu Ekofisk’e vardıklarında karşılaştıkları manzara ile öğrenir. Bir petrol kulesi denizin altına batmıştır ve mahsur kalan insanların kurtarılması gerekmektedir. İnsanları kurtarmak için işe koyulan Sofia, bir çalışanı kurtardığı esnada asıl felaketin henüz başlamamış olduğunu görür. Denizin tabanındaki çatlaklar hızla artmakta, geri dönülemez bir felaket yaşanması kesin gibi gözükmektedir. Çatlakların birisinin kırılmasıyla sular altında mahsur kalan Stian’ı kurtarmak için Sofia, doğanın gazabına karşı bir mücadeleye başlar. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum