1,852 Görüntülenme
Mary ve Charlotte’ın Hikâyesi
6.5 IMDB Puanı
10 1 7 199

Mary ve Charlotte’ın Hikâyesi

Yönetmen
Senaryo Francis Lee
Ödüller 1 BAFTA Film Award3 wins & 25 nominations total.Nominated for 1 BAFTA Film Award3 ödül & 25 Adaylık. total

Mary oldukça ünlü bir fosil avcısı olmasına rağmen 1840 yılında yaşayan bir bilim kadınıdır ve bu dönemlerde de kadın bir bilim insanını kimse ciddiye almamaktadır. Bu yüzden de Mary kısa sürede ününü yitirir ve sıradan insanlar arasındaki yerini almak zorunda kalır. Mary bu dönemden sonra yaşamına devam edebilmek için kendi bölgesindeki turistlere fosil satarak geçimini sürdürmeye başlamıştır.


Mary, Güney Şeridinde bulunan bu bölgede fosil satarak şu ya da bu şekilde hayatına devam ederken annesinin hastalığı onu hiç beklenmedik bir şekilde vurur. Mary annesine nasıl bakacağını düşünürken ansızın karşısına zengin ve güçlü bir adam bir iş teklifi ile çıkıverir. Bu adamın Mary’e sunduğu iş basittir ancak ödemesi oldukça yüklüdür. Mary sadece adamın karısına bakacaktır ve karşılığında da her ay yüklü bir miktar alacaktır. Mary bu işin zor olmadığını ve yapabileceğini düşünür. 


Mary bakması gereken hasta Charlotte ile tanıştığında aralarındaki elektrik oldukça serttir. Mary bu kadınla anlaşamayacağını düşünür ve hatta işi geri çevirmek bile aklından geçer. Fakat hem kendisi hem de annesi için paraya ihtiyacı vardır ve kimse de bir bilim kadınını işe almayı istememektedir. Bu yüzden Mary mecburen işe devam eder ve bu kadınla da çekişmeyi ihmal etmez. Mary ile Charlotte arasında bir uçurum bulunmaktadır ve her iki kadında adeta birbirlerine savaş açmışlardır. Fakat bir gün her şey tam ters yönde çark eder ve ikilinin ilişkileri hiç beklenmedik bir noktaya doğru yön alır. Bu yeni başlayan değişim ise sadece Charlotte’un kocası için tehlikeli bir durum olacaktır!


Ammonite isimli 4k formatındaki dublajlı filmde Francis Lee’yi yönetmen ve senarist koltuklarının ikisinde de görürken, Saoirse Ronan, Kate Winslet ve Gemma Jones isimlerini ise yapımın başrol oyuncu ekibi olarak görmekteyiz. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın