798 Görüntülenme
Onun Kokusu
5.8 IMDB Puanı
10 1 6 74435

Onun Kokusu

(Her Smell)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Alex Ross Perry
Ödüller 4 ödül & 30 Adaylık.

Her Smell isimli yapımın yapımcılığı, yönetmenliği ve senaryo yazarlığı tek bir isim ile Alex Ross Perry tarafından üstlenilmiştir. Yapım, 2018 yılında yapılmış olan bir Amerikan drama filmidir. Baş rolleri Elisabeth Moss, Cara Delevingne ve Dan Stevens’dan oluşmaktadır. Yan oyuncuları Agyness Deyn, Gayle Rankin, Ashley Benson, Dylan Gelula, Virginia Madsen ve Amber Heard gibi isimlerden oluşur. 9 Eylül 2018 tarihinde ilk gösterimi Toronto Uluslararası Film Festivalinde gerçekleşmiştir. Gunpowder & Sky isimli stüdyo 12 Nisan 2019 tarihinde filmi tüm dünyada vizyona sokmuştur. Filmde Becky Something isimli bir rock starına ait olan müzik grubunun yükselişi ve düşünü anlatılır. 5 ayrı sahnede farklı zaman aralıklarında çekilen filmin kimi sahneleri grup tarafından evde çekilmiştir. 


Filmin ilk sahnesinde bir punk rock müzik grubu olan Something She, gösterisini bitirmektedir. Grubun baş vokalisti Becky Something (Elisabeth Moss) sahne arkasına giderek kendi özel şamanıyla kısa bir ritüel gerçekleştirir. Ancak Becky’nin duygusal durumu etrafındaki insanların sürekli yorum yapmaları ve başarısından faydalanmaya çalışmaları sebebiyle sarsılmaktadır. Grup arkadaşları, annesi, eski eşi, menajeri ve daha nicelerinin sesini her döndüğü köşede duymaktadır. Grubun gelecek albümlerinin kayda alınması, bir sonraki gösterilerinin planlanması ve çocuğunun hayatının dengeli bir hal alması hakkında yapılan yorumlara nihayet dayanamayan Becky bir duygu krizine girer. Mutlu olmasına rağmen bir anda hareketleri saldırganlaşmaya başlar. Bir süre sonra kucağındaki bebeğiyle ayrıldığı mekanın köşesini dönerken sarhoş olduğundan dolayı üzerine kusmasıyla sahne biter.


İkinci sahnede ise bu olay üzerinden birkaç ay geçmiştir. Grup, bir stüdyoda bir sonraki albümlerinin kaydını yapmaktadır. Grubun bateristi olan Ali van der Wolff (Gayle Rankin) bencil bir kişiliğe sahip olarak sinirlenir ve grubu terk eder. Kendisini Marielle Hell (Agyness Deyn) isimli basçı da takip edince grubun menajeri Joward Goodman (Eric Stoltz) bir sinir boşalması yaşar. Yaşadığı bu öfke ile grubu stüdyodan kovmaya çalışır. Yeni grubu Akergirls’e odaklanmak istese de, Becky bunu kabul etmez ve Akergirls stüdyoda kayıt yaparken menajerinin bu yeni grubuna salça olmaya başlar.


Üçüncü sahneye gelindiğinde Akergirls, Becky’den daha ünlü bir grup olmuştur. Akergirls’in bir gösterisinde Becky açılışı gerçekleştirmektedir. Ali ise Becky’nin grubuna geri dönmüştür. Ancak Ali, gösteriye iki saat geç kaldığı yetmezmiş gibi, peşinde de Becky’nin annesi Ania (Virgina Madsen) ve eski eşi Danny (Dan Stevens) ile birlikte bir film çekim ekibiyle gösteriye gelir. Ali’nin dayanılmaz bencilliği sebebiyle herkesin onu terk etmesiyle Danny ve Ania Ali’ye katlanan son kişiler olarak kalmışlardır. Ania, Becky’e birkaç evrak gösterince Becky bir öfke içinde Ali’ye saldırır. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın