80,890 Görüntülenme
Örümcek Adam 1
7.3 IMDB Puanı
10 1 8 8093

Örümcek Adam 1

(Spider-Man)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Marvel Films, Laura Ziskin Productions
  • Film Süresi 121 dakika
Yönetmen
Senaryo Stan Lee, Steve Ditko, David Koepp
Ödüller 2 Oscar Adaylığı. Diğer 16 ödül & 61 adaylık.

Örümcek-Adam ya da Peter Parker sıradan, utangaç ve sessiz bir lise öğrencisidir. Genetiği ile oynanmış bir örümcek tarafından ısırıldığında bir örümceğin çevikliğine ve hislerine sahip olur.  Örümcek-Adam karakterinin ilk filmi niteliğini taşıyan Spider-Man (2002)’nin yönetmenliğini daha önce Karanlığın Ordusu, Karanlık Adam, The Evil Dead, filmlerinde yapımcılık ve yönetmenlik yapan  Sam Raimi yapmaktadır. Film 2003 Akademi Ödüllerinde en iyi ses ve en iyi görsel efektler dalında Oscar ödülüne aday olmuştur.


Filmin Stan Lee ve Steve Ditko’nın yarattığı kahraman ve çizgi roman evreninden esinlenerek , daha önce Jurassic Park, Dehşetin Yankıları ve Görevimiz Tehlike filmlerinin senaryolarına imzasını atmış senarist David Koepp kaleme almıştır. Filmin ana kahramanı Örümcek Adam ve Peter Parker’ı, Tobey Maguire canlandırmaktadır ve onun baş düşmanı Yeşil Cin yani Norman Osborn’a ise Willem Dafoe hayat vermektedir. Ayrıca filmde Kirsten Dunst, Cliff Robertson ve J.K. Simmons da bulunmaktadır. 


Peter Parker New York’da yaşayan sessiz ve utangaç bir lise öğrencisidir. Anne ve babası ölmüş amcası Ben ve onun eşi ile birlikte yaşamaktadır. Komşusu ve okuldan arkadaşı Mary Jane Watson’a aşıktır fakat sessizliği ve utangaçlığı nedeni ile bir türlü ona açılamamaktadır. Peter okulunun yaptığı bir geziye katılmıştır. Kolombiya Üniversitesi’nin örümcekler üzerine deney yapan laboratuvarında Peter mutasyon geçirilmiş bir örümcek tarafından ısırılır.


Isırıldığında pek önemsemeyen Peter eve  döndüğünde hasta hissetmektedir ve halsiz düşüp uyur. Onu ısıran böcek Amerikan ordusunun süper asker yaratma hedefi için dizayn edilmiş bir formül içermektedir. Peter uyurken formül bedenine işlemekte ve onun genetiğini bir örümceğinki ile değiştirmektedir. Peter sabah uyandığında hiç olmadığı kadar iyi hissetmektedir. Kasları güçlenmiş ve gözleri çok iyi görmeye başlamıştır. O gün okulda bileklerinden örümcek ağı fırlatabildiğini fark edecektir. 


Yeni güçlerini keşfettiği sırada paraya ihtiyacı olduğu için bir boks kulübünde müsabakaya katılan Peter amcası Ben ile tartıştıktan sonra onun bir hırsız tarafından soyulup ardından öldürüldüğünü gördüğünde adeta yıkılır. Örümcek güçlerini amcasının intikamını almak ve onu gururlandırmak adına sadece insanlara faydalı olacak yollarda kullanma kararı alır. 

Serinin diğer filmleri 2

Resimler 3

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

18 yorum