38,170 Görüntülenme
Sevimli Canavarlar
8.1 IMDB Puanı
10 1 9 3768

Sevimli Canavarlar

(Monsters, Inc.)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Walt Disney Productions, Pixar Animation Studios
  • Film Süresi 92 dakika
Kategori
Senaryo Pete Docter, Jill Culton, Jeff Pidgeon, Ralph Eggleston, Andrew Stanton, Daniel Gerson
Ödüller 1 Oscar Kazandı. Diğer 14 ödül & 38 adaylık.

Pete Docter, 1996 yılında üzerinde çalışmaya başladığı Sevimli Canavarlar filminin hikayesini Jill Culton, Jeff Pidgeon ve Ralph Eggleston ile işbirliği yaparak yazmıştır. 2001 yılı Amerikan yapımı bir animasyon komedi filmi olan Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), Walt Disney Pictures ve Pixar Animation Studios tarafından yapılmış olup Oyuncak Hikayesi (Toy Story)’nin yapımcıları tarafından ortaya çıkarılmıştır. 115 milyon dolarlık bir bütçeyle hazırlanan filmin dünya genelinde yaptığı gişelerden yaptığı hasılat yaklaşık olarak 577 milyon dolar civarındadır. 


Karakterleri John Goodman, James Coburn, Jennifer Tilly, Mary Gibbs, Billy Crystal ve Steve Buscemi gibi isimler tarafından seslendirilmiş olan film, 2001 yılının en çok hasılat yapan üçüncü filmi olmuştur. Filmin müziklerini yapan Randy Newman, En İyi Müzik (Orijinal Şakrkı) kategorisinde Oscar almıştır ve film En İyi Ses Düzenlemesi ve En İyi Animasyon Filmi kategorilerinde de Oscar’a aday gösterilmiştir. BAFTA, Annie, ASCAP, Bogey, Grammy, DVD Exclusive, Hochi ve daha birçok ödül kazanan film aynı zamanda birçok ödüle de aday gösterilmiştir. Bu başarılı yapımın Imdb puanı ise 8.1’dir. 


Mavi tüylere sahip Sullivan ve tek gözlü yeşil renkteki Mike isimlerindeki iki sevimli canavar çok yakın iki arkadaşlardır ve Mike, Sullivan’ın asistanlığını yapmaktadır. Canavarlar için çocukların çığlıklarını toplayan bir şirkette çalışmakta olan ve işinde çok iyi olan Sullivan, Rendall isimli timsaha benzeyen bir canavar tarafından kıskanılmaktadır. Canavarlar çocukların odalarına gidip, onları korkutarak çığlık atmalarını sağlayarak enerji toplamaktadır. 


Normal bir iş gününün ardından işten ayrılacakları zaman Rendall’ın bir çocuğu kaçırmaya çalıştığı sırada, bir çocuğun odasına açtığı kapıdan Boo adında tatlı mı tatlı bir kız çocuğu geçer. Bu sırada Sullivan dosyalarla ilgilendiği için hala işten çıkamamıştır ve bu sırada Boo ile karşılaşır. Boo, bu büyük mavi tüylü canavardan korkmak yerine onu çok sever ve peşini bırakmaz. 


Canavarlar, çocuklarda onlarda ölüme neden olabilecek bir hastalık olduğunu düşündüklerinden dolayı çocuklardan korktukları için Sullivan, Boo’dan kaçar. Ancak Boo’nun onu kovaladığı sırada böyle bir hastalığın olmadığını fark edince onu korumak için yanına alır ve Mike’ın da yardımı ile onu herkesten saklar. Fakat Rendall kızı aramaktadır ve durum açığa çıkınca komik sahnelerle dolu bir macera başlar. 

Serinin diğer filmleri 1

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

7 yorum