5,215 Görüntülenme
Sıfırlar Ve Birler
3.3 IMDB Puanı
10 1 4 584

Sıfırlar Ve Birler

(Zeros and Ones)
Yönetmen
Senaryo Abel Ferrara
Ödüller 1 ödül & 1 nomination

Zeros and Ones, 19 Kasım 2021 yılında vizyona giren; Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya ortak yapımı bir savaş-gerilim filmidir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Abel Ferrara’nın üstlendiği film, Vatikan’ın teröristler tarafından bombalanmasının ardından Roma’ya giden bir Amerikan askerinin burada esir olan kardeşini bulma çabasını ve savaş bölgesinde yaşadıklarını konu alıyor. Filmde Ethan Hawke, hem Amerikan askerine hem de onun kardeşine hayat veriyor. Hawke’a filmde Phil Nelson, Valeria Correale, Valerio Mastandrea eşlik ediyor. IMDB’den 3.7 puan alan 4k formatlı film, aynı zamanda yönetmen Ferrara’ya 74. Locarno Film Festivali’nde ödül kazandırıyor.


J.J isimli bir Amerikan askeri, COVID-19 sırasında bir grup teröristin Vatikan’ı bombalamasının ardından Roma’da bilgi toplayabilmesi için görevlendirilir. Kısa süre içerisinde hazırlanıp trenle yola koyulan J.J, Roma’ya vardığında şehrin bomboş ancak karanlık sokaklarında biraz yürüdükten sonra dairesine varır ve zaman geçmeden göreve koyulmaya başlar. Görevi buradaki durumu kamerasıyla kayıt altına almak ve yetkililere iletmek olan J.J’nin, burada bulunmasının tek amacı bu değildir. Çünkü J.J’nin bir zamanlar bir isyancı olan kardeşi Justin, aynı zamanda Roma’da hapishanede tutsaktır. İlk görev gününün ardından raporunu komutanı Stephen Gurewitz’e gönderen J.J, Gurewitz ile yaptığı kısa bir görüşmenin ardından ondan şehirde bulunan üst rütbeli askerlerden biri olan Phil ile buluşma emrini alır. 


Phil ile buluşan J.J, şehirdeki bombalama saldırısını gerçekleştiren teröristlerin görüntülerini izler. ABD’nin tüm dünyayı tehdit ettiği görüşünde olan teröristler, görüntülerde bombalamaların sonlanmayacağını söyler. Bunun ardından J.J’nin yeni görevi, Aziz Petrus Bazilikası’nın çevresinde kanıt toplamak ve karşısına çıkan tüm teröristleri etkisiz hale getirmektir. Ancak J.J, buraya geldiğinde kardeşi Justin’in kız kardeşi olan Valeria’yı da ziyaret etmeye karar verir. İkilinin, Justin hakkında gerçekleştirdiği kısa bir sohbetin ardından J.J; kardeşinin hala hapishanede olduğunu ve onunla iletişim kurmanın neredeyse imkansız olduğunu öğrenir. Bunun ardından kendisini başkentin sokaklarında yapayalnız bulan J.J, Vatikan’ın parçalanmasını önlemeye çalışırken kardeşinin durumuyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum