14,140 Görüntülenme
Taşıyıcı
6.8 IMDB Puanı
10 1 7 1467

Taşıyıcı

(The Transporter)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi TF1 Films Productions, EuropaCorp
  • Film Süresi 92 dakika
Kategori
Senaryo Luc Besson, Robert Mark Kamen

2 Aralık 2002 Tarihinde Türkiye ekranlarında gösterime girmiş olan aksiyon, suç ve gerilim türünde olan filmin konusu olarak; Eski Bir Özel Kuvvetler askeri olan Frank Martin, Fransa’ da sessiz sakin ve huzurlu bir hayat yaşamaktadır. Daha sonradan; İçinde insan olsun ya da olmasın, kendisine verilen malları başka bir yere taşıma görevi yapmaya başlar. Bir “Taşıyıcı” olan Frank, bu işi yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini biliyordur.


Bu işte çiğnenmemesi gereken 3 adet katı kural bulunmaktadır. Bu kurallardan ilki; Müşterileri ile yaptığı anlaşmanın asla değiştirilmemesi kuralıdır. İkinci kural; Asla isim kullanılmaması. Kim ile çalıştığını hatta kimin için çalıştığını bilmeyi istemiyordur. Son kural ise; Taşıdığı paketin içeriğine asla bakmaması. İşi bazen oldukça tehlikeli ve gizemli bir hale bürünebilen Frank, birgün yeni bir iş alıyor. Her zamanki gibi bir çeşit taşıma görevi işi olacağını düşünerek yoluna devam ediyor. Ancak yolculuk esnasında paketin hareket ettiğini fark etmesiyle beraber Frank için işler değişiyor. Pakette bir insanın olduğunu gören Frank, kendine koymuş olduğu bu üç katı kuralı bozacak ve paketteki kişi için hayatını tehlikeye atacaktır. Artık Frank için tren raydan çıkmıştır.


IMDb’den 6.8’ lik bir puan alarak birçok başarılı aksiyon filmi arasında adını yazdırmış olan filmin yönetmenliğini ise Louis Leterrier ve Corey Yuen yapmakta. Luc Besson ve Robert Mar Kamen tarafından yazılan film; 21 Milyon dolarlık bütçesi ile sahnelerde yerini alıyor ve buna karşılık olarak 43.92 milyon dolar gelir elde etmeyi başarıyor. Bütçesini ikiye katlıyor. Film eleştirmenleri tarafından aldığı olumlu yorumlarla da birlikte, bir sonraki film için ışıkları yakmış oluyor.


Filmde; Hepimizin aksiyon filmleri ile tanıdığı ve özellikle de Hızlı ve Öfkeli serisinden bildiğimiz Jason Statham, başrol karakteri olan Frank Martin’i oynuyor. Filmde bulunan diğer ana karakterlerden olan Lai karakterinde ise Qi Shu bulunuyor. Wall Street adındaki Amerikalıyı Matt Schulze oynarken, Bay Kwai rolünde Ric Young bulunmakta. Dedektif Tarconi rolünde ise François Berleand bulunmakta.

Serinin diğer filmleri 1

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

2 yorum