142,371 Görüntülenme
Demir Adam 1
7.9 IMDB Puanı
10 1 8 14171

Demir Adam 1

(Iron Man)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Marvel Enterprises, Paramount
  • Film Süresi 126 dakika
Yönetmen
Senaryo Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway, Stan Lee, Don Heck, Larry Lieber, Jack Kirby
Ödüller 2 Oscar Adaylığı. Diğer 21 ödül & 65 adaylık.

Demir Adam 2008 yapımı Amerikan aksiyon macera ve bilim kurgu filmidir. Film ülkemizde 2 Mayıs 2008’de vizyona girmiştir. Filmin yönetmenliğini “Şef (2014)” “Hızlı Yaşayanlar (1996)” ve “ Avengers: Endgame” filmlerinin yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlenen Jon Favreau yapmaktadır. Filmin senaryosunu ise Demir Adam isimli çizgi romandan uyarlayarak Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum ve Matt Holloway kaleme almıştır. Film Marvel Evreninin  Marvel Comics tarafından yayımlanan ilk filmidir. 


140 milyon dolar bütçesi bulunan film dünya çapında vizyona girerek 585 milyon dolar hasılat kazanmıştır. Filmin baş karakterlerinden Demir Adam olarak Robert Downey Jr.,Terrence Howard, Jef fBridges ve Gwyneth Paltrow bulunmaktadır. Film milyarder bir iş adamı olan Tony Stark’ın, Afganistan’da bir terör örgütü tarafından bir mağaraya hapsedilmesi ile oradan kaçmak için kendisine silahlı bir zırh yapmasını anlatmaktadır. Film en iyi görsel ve ses efekleri dalında Oscar ödülüne aday olmuş ve 21 ayrı ödül kazanıp 71 ödüle de aday olmuştur.


Milyarder bir silah tüccarı olan Tony Stark aslında bir mühendistir. Tony Stark Amerikan ordusuna yeni silahının sunumunu yapıp geri evine dönmek üzereyken bir saldırıya uğrar. Tony ve arkerler, Tony’nin ürettiği silahları kullanan teröristler tarafından avlanmaktadır. Tüm askerler öldürülür ve Tony esir alınır. Tony’i bir mağaraya yanında Yinsen adında birisi ile hapsederler.  Saldırıda vücuduna şarapnel parçaları saplanan Tony, kalbine doğru giden bir şarapnel yüzünden hayatını kaybetmek üzeredir. Yinsen ile birlikte bir araba aküsü sayesinde bu şarapneli geçici bir süre durdururlar fakat tehlike geçmemiştir, bir ark reaktörü yaparlar ve Tony’nin hayata tutunmasını sağlarlar. Terör örgütü ikisinden onlara silah yapmalarını istemektedirler fakat Tony ve Yinsen aynı fikirde değildir. Silah yapıyor gibi davranmaktadırlar fakat aslında silahları olan bir zırh inşa etmektedirler. Zırh ile teröristleri imha edip kurtulmayı planlayan ikilinin planı Yinsen’in, Tony için hayatını feda etmesi ile sekteye uğrasa da Tony zırhı kullanarak mağaradan kaçar.


4k filmler Bu olaylardan sonra Tony artık değişmiştir. Artık silah üretmeyeceğini söyler ve zırh üzerinde çalışmalarına odaklanır. Silah üretmeme fikrinden hiç hoşlanmayan ortağı Obadiah eğer silah yapmaya devam etmezse onu öldüreceğini söyle hatta ofisine gelip göğsündeki reaktörü söker. Akıllı bilgisayarı sayesinde kurtulan Tony ondan intikamını alacaktır.

Serinin diğer filmleri 2

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

10 yorum