215 Görüntülenme
Diorama
10 1 7 16244

Diorama

Kategori
Yönetmen
Senaryo Tuva Novotny

Belki de son zamanların en ilgi çekici ve en farklı konularından birini içerisinde barındıran Diorama, Frida ve Björn isimli iki gencin ilişkisine odaklanıyor. Yapım, çiftin aralarındaki romantizmin yanısıra; ilişki içerisinde bulundukları uzun bir süreçte birbirlerine karşı olan tavırlarının zaman zaman nasıl değiştiğine, sevgililikten evliliğe geçen süreçte neler yaşadıklarına ve aile hayatlarının aralarındaki romantizme olan etkisine bilimsel bir bakış açısıyla odaklanıyor. İlk olarak 6 Eylül 2022 tarihinde sinemaseverlerle buluşan 100 dakikalık bu 4k yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini Tuva Novotny üstleniyor. Norveç ve İsveç ortak yapımı olan film, romantik türünde karşımıza çıkıyor. IMDB’den 5.1 puan alan yapımın oyuncu kadrosunu ise Claes Bang, Gustav Lindh, David Dencik, Pia Tjelta, Sverrir Gudnason, Marika Lagercrantz, Gunnel Fred, Sara Shirpey, Shanti Roney ve Linda Santiago gibi isimler oluşturuyor. 


Gençlik yıllarından beri birlikte olan Frida (Pia Tjeltja) ve Björn (David Dencik) çifti, bunca zamandır birbirlerinden asla ayrılmamıştır. Birbirlerine delicesine aşık olan bu çift, aynı zamanda birbirlerinin hayatının içerisinde olmaktan fazlasıya memnundur. Bir süre önce mutlu bir aile kuran çift, aynı zamanda üç çocuğa sahiptir. Ancak verdikleri bu hayat mücadelesinin her anında birbirlerinin yanında olmaya çalışan genç çift, son zamanlarda ilişkilerini canlı tutan şeyin gözle görülür bir şekilde azaldığını fark etmiştir. Kısa süre önce günlük rutinlerini birbirlerinden ayıran ve günlük hayatlarında neredeyse tamamen farklı yaşamlara sahip olan bu çift, son zamanlarda birbirleriyle sadece yorgun olmadıkları zamanlarda iletişim kurmaya başlamışlardır. 


Aynı zamanda birbirlerine evliliklerinin son yıllarında geçmişteki bekar hayatlarını, kısacası özgür olmayı özleyip özlemediklerini soran genç çift; ilişkilerinin zorlu bir çıkmaza girdiğinin farkına varmıştır. Aralarında yaşanan bunca soruna rağmen ilişkilerini her zaman düzeltmeye çalışan çift, artık ne kadar yıpranırlarsa yıpransınlar bir türlü hiçbir şeyi eski haline döndüremediklerini fark etmiştir. Birbirlerine karşı saygıları ve sevgileri hiçbir zaman azalmayacak olan Firda ve Björn, aralarındaki aşkın sonlandığını düşünmeye başlar.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın