306 Görüntülenme
Dünyanın En Kötü İnsanı
7.8 IMDB Puanı
10 1 8 13424

Dünyanın En Kötü İnsanı

(The Worst Person in the World)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Eskil Vogt, Joachim Trier
Ödüller 2 Oscar Adaylığı. 28 ödül & 89 adaylık. total

19 Kasım 2021 tarihinde sinemaseverlerle buluşan ve Oslo Üçlemesi’nin son filmi olarak karşımıza çıkan The Worst Person in the World isimli bu 4k yapım, bir süre önce 30 yaşına basmış bir kadın olan Julie’in; hayattaki varolma amacını bulma sürecinde başından geçen olayları konu alıyor. Ne yapmak istediği işe, ne de birlikte olmak istediği kişiye bir türlü karar veremeyen genç kadın; karşısına çıkan kişilerle birlikte hiç beklemediği yerlere savrulacaktır. Yönetmenliğini Joachim Trier’in yaptığı bu üst düzey kalite içeren yapımın senaristliğini ise yine Joachim Trier ve Eskil Vogt üstleniyor. Komedi, dram ve romantik türlerinde sinemaseverlerin karşısına çıkan Norveç yapımı film; IMDB’den de 7.9 gibi son derece başarılı bir puan alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Helene Bjørneby, Vidar Sandem ve Maria Grazia Di Meo gibi isimler bulunuyor.


Önce psikoloji dalına, sonra da fotoğrafçılık yapmaya karar veren 30 yaşında bir kadın olan Julie; şimdilerde bir tıp öğrencisidir. 20’li yaşlarının sonuna doğru kendisinden 15 yaş büyük olan Aksel Willman isimli bir çizgi roman sanatçısı ile ilişkiye başlayan Julie, Aksel ve ailesiyle birlikte bir haftasonu geçirirken; Aksel’in kendisine bir aile kurmak istediğini söylemesiyle birlikte kafası fazlasıyla karışır. Bu sırada aynı kendisi gibi bir sevgilisi olan Eivend isimli bir barista ile tanışan Julie, her ne kadar onunla herhangi bir romantik ilişkinin içerisinde bulunmasalarda da bir gece boyunca fazlasıyla samimi bir sohbet gerçekleştirir ve sadece birbirlerinin isimlerini alarak ayrılırlar.


Bu sırada boşanan annesiyle birlikte 30. yaşının doğum gününü kutlayan Julie, babası kendisine ağrıları olduğu için gelmediğini söylese de; kısa süre sonra üvey kardeşinden bunun doğru olmadığını öğrenir. Kısa süre sonra Eivind ile bir kez daha karşılaşmasıyla birlikte Aksel’den ayrılmaya karar veren Julie, Eivind’in de sevgilisinden ayrılmasıyla birlikte onunla bir ilişkiye başlar. Ancak bu ilişki de Julie’in hayatta gerçekten ne istediğini bulmasına yardımcı olmayacaktır.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın