243 Görüntülenme
Elvis
7.5 IMDB Puanı
10 1 8 14237

Elvis

(Elvis)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Baz Luhrmann, Sam Bromell, Craig Pearce
Ödüller 1 ödül & 2 Adaylık.

Adından da anlaşılacağı üzere müzik dünyasının en önemli figürlerinden biri olan Elvis Presley’in hayatına ışık tutan bu yapım, aynı zamanda ünlü sanatçının gizemli menajeri ile olan ilişkisini de gözler önüne seriyor. Kariyerinin ilk yirmi yılında Amerika’da yaşanan kültür değişikliği sayesinde büyük bir figür haline gelmeyi başaran Presley, kariyer basamaklarını hızla tırmanmış ve büyük bir yıldız haline gelmiştir. Bu süreçte Elvis’in en büyük destekçilerinden olan Priscilla Presley’in de yer aldığı bu yapım, aynı zamanda Elvis ile menajeri arasındaki sıradışı ilişkiyi de konu alıyor. Baz Luhrmann tarafından yönetilen, Sam Bromell; Baz Luhrmann ve Kelly Marcel tarafından kaleme alınan bu yapım; biyografi, dram ve müzik türlerinde izleyicilerin karşısına çıkıyor. İlk olarak 24 Haziran 2022 tarihinde beyazperdeyle buluşan ABD yapımı 4k film, aynı zamanda IMDB’den de 7.4 gibi son derece başarılı bir puan alıyor. Filmin oyuncu kadrosunu ise Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge, Helen Thomson ve Richard Roxburgh gibi isimler oluşturuyor.


Büyük bir kısmını annesiyle birlikte geçirdiği çocukluğunda Mississippi’nin en fakir bölgelerinden birinde yaşayan Elvis Presley’in, yaşanması güç olan bu yerlerde yapmaktan en çok keyif aldığı şey şarkı söylemek ve çizgi roman okumaktır. Günün birinde Albay Tom Parker tarafından keşfedilen Elvis Presley, Amerika’ın büyük bir kültür değişikliğinden geçtiği bu süreçte; dönemin en büyük sanatçılarından biri olmayı Parker’a çoktan vaat etmiştir.


Kısa süre içerisinde Presley’i hayal bile edemeyeceği yerlere getiren Parker, aynı zamanda genç sanatçının kariyerinin tüm kontrolünü onun ellerine vermiştir. Bu sayede fakir bir şekilde geçen günlerini annesine unutturmayı başaran Presley, ailesini tüm bu yoksulluktan kurtarmayı başarmıştır. Ancak Presley’in bu yükselişi, bazı yetkililer tarafından pek de hoş görülmemiştir. Her şeye rağmen konserlerine devam eden genç sanatçı, bu süreçte annesini kaybetmiş; ancak kısa süre sonra hayatının aşkı olan Priscilla Beaulieu ile tanışmış ve adeta bir kez daha doğmuştur.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın