Oyuncu

Tom Hanks

Asıl adı Thomas Jeffrey Hanks olan Amerikan film yapımcısı ve oyuncu 9 Haziran 1956’de Concord, California’da dünyaya gelmiştir. Çarpık bir aile yapısı ile büyüyen Hanks eğitim hayatı boyunca oyunculuk adına bir gelişme gösterememiş hatta üniversitesinin tiyatro seçmelerinde başarısız olmuştur. Halk tiyatrosunda şansını denemiştir ve orada oynadığı oyunun yönetmeni onu Cleveland’a sahne almaya davet etmiş bu şekilde oyunculuk hayatına başlamıştır.

SİNEMAYA GİRİŞ

1979 yılında New York’a taşının Hanks ilk düşük bütçeli filmi olan He Knows You’re Alone (1980) ile sinema kariyerine başlar ve daha sonra Mazes and Monsters adlı televizyon filminde bir rol kapmayı başarır. Yılın ilerleyen zamanlarında The Mandrake adlı tiyatro oyununda Daniel Southern’in yönetmenliğinde rol alır. Sonraki yıl ise ABC Yapımcılığın televizyon dizisi Bosom Buddies dizisinin pilot bölümünce Kip Wilson karakteri olarak ekranda görünür. Ian Praiser, dizinin yapımcılarından, Tom Hanks için “Onu sette gördüğüm ilk an televizyon dünyasında çok kalmayacğaını anladım ve çok üzüldüm” demiştir ve haklıdır da. Hanks’i dizi çekmeye ikna edememişlerdir ve Ron Howard romantik komedi filmi olan Splash (1984) için Hanks ile iletişime geçip onu oyuncu kadrosuna almıştır. 1986’da Nothing in Common filmindeki rolü ile Hanks komedi filmlerinden ziyade dram filmleri için daha yatkın olduğunu kanıtlamıştır. Dragnet (1987) komedi filminden sonra Hanks’in sektördeki adı iyice duyulmaya başlamıştır.

BİR YILDIZ DAHA DOĞUYOR

Fantastik komedi türündeki Big (1988) filmi Hank’in bir Hollywood yıldızı olma yolunu açmıştır. Filmdeki performansı sayesinde ilk kez en iyi aktör dalında Akademi Ödülüne aday olmuştur. Big filminden hemen sonra aynı yıl Punchline filminde Sally Field ile birlikte rol almıştır.

Sonrasında Hanks, The Burbs (1989), The Bonfire of theVanities (1990) ve Joe Versusthe Volcano (1990) gibi birçok gişede başarısız olmuş filmde rol almıştır. O dönemde sadece Turnerand Hooch adlı filmi gişede başarılı bir hasılat elde edebilmiştir. Hanks zirveye bir kez daha A League of Their Own filmi ile 1992 yılında tırmanacaktır. Sonrasında kendisinin “Modern Sinema Çağı” olarak tanımladığı dönemde Philadelphia (1993) filmindeki AIDS hastası bir avukat rolü ile en iyi aktör dalında Oscar Akademi Ödülü almıştır.

Hanks’in, Philadephia filmindeki başarısını 1994 yılında Forrest Gump filmi takip etmiştir. Vizyona girdiği yıl 600 milyon dolar hasılat yapan film için Hanks “Senaryosunu okuduğumda ben bu filmi çocukluğumda binlerce kez yaşadım” dediğini söylemiştir. Hanks ikinci En İyi Aktör Oscar ödülünü Forrest Gump filmindeki oyunculuğu ile almıştır ve arka arkaya iki kez Oscar ödülü alan ikinci oyuncu olmuştur. (Daha önce sadece Spencer Tracy 1937 ve 1938 yıllarında almıştır.)

Hanks’in bir sonraki canlandıracağı karakter Apollo 13 (1995) filminde onu Ron Howard ile tekrar bir araya getirir. Filmde Kevin Bacon, Gary Sinise ve Bill Paxton ile birlikte rol almışlardır. Sonrasında ise Hanks Oyuncak Hikayesi (1995) animasyon filminde Şerif Woody karakterini seslendirmiştir. 1996 yılında ise Hanks yönetmenliğe adım atmıştır. Bir müzik grubunu anlatan film That Thing You Do! onun ilk yönettiği filmdir.

1998 yılında Hanks, Er Ryan’ı Kurtarmak filmi için Steven Spielberg ile birlikte çalışmıştır ve Normandiye Çıkartması sonrasında bir askerin kurtarılma çabalarının anlatıldığı film ile hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin olumlu yorumlarını elde etmiştir. Film yapılan en başarılı savaş filmlerinden biri olarak değrlendirilmiştir. Hanks bu filmdeki performansı ile Akademi Ödülüne en iyi oyuncu dalından tekrar aday olmuştur.

1999 yılında ise Stephen King’in romanından esinlenen Yeşil Yol (The Green Mile) filminde rol almış ve Oyuncak Hikayesi 2 animasyon filminde tekrar Şerif Woody’i seslendirmiştir. Aynı yıl en iyi oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kazanmış ve Robert Zemeckis’in yönettiği Yeni Hayat (Cast Away) filmindeki rolü ile En İyi Aktör dalında Oscar ödülüne tekrar aday olmuştur. Günümüzde Sully (2016), A Beautiful Day in the Neighborhood (2019), Clod Atlas (2012), Bridge of Spies (2015) gibi filmleri ile tanınmaktadır.