59,193 Görüntülenme
Oyuncak Hikayesi 1
8.3 IMDB Puanı
10 1 9 5824

Oyuncak Hikayesi 1

(Toy Story)
Kategori
Yönetmen
Senaryo John Lasseter, Pete Docter, Andrew Stanton, Joe Ranft, Joss Whedon, Andrew Stanton, Joel Cohen, Alec Sokolow
Ödüller 3 Oscar Adaylığı. Diğer 27 ödül & 20 adaylık.

Hemen hemen herkesin çocukluğunda severek izlediği, oyuncaklarını aldığı hatta zaman zaman oyunlarını da oynadığı Oyuncak Hikayesi adlı oldukça başarılı olan animasyon serisinin ilk filmi. İlk kez 1995 senesinde beyaz perdede kendini göstermiş olan bu animasyon türündeki, macera ve komedi filminin IMDb platformundan aldığı puan 8.3’lük bir dereceye sahip. Bu elde etmiş olduğu IMDb puanındaki başarının sayesinde yapımın, film izleyen ve eleştiren kişiler tarafından ne kadar da çok sevildiğini rahatlıkla görebiliyoruz.


Filmin yönetmenlik koltuğuna baktığımız da ise 1 Oscar ödülü sahibi olan ve daha bir sürü ödülü ve adaylığı bulunan John Lasseter’in oturmakta olduğunu görüyoruz. Yazar kadrosunun içinde de ismi geçen John Lasseter’in harici olarak; Pete Docter, Andrew Stanton ve Joe Ranft gibi isimler de senarist olarak bu kadroda yer alıyor. Yazarlık kadrosu oldukça geniş olan filmin sahne oyunlarını yazan isimler ise sırasıyla; Joss Whedon, Andrew Stanton, Joel Cohen ve Alex Sokolow.


Bilgisayar ürünü olan bu filmde yer alan animasyon karakterlerini seslendiren isimler arasında; Woody karakterini dünyaca ünlü aktör Tom Hanks, Buzz karakterini Tim Allen, Bay Patates Kafa’yı ise Don Rickles seslendirmektedir.


1995 Senesinde teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmemesinden ötürü bu animasyon filminin yapımına 30 milyon dolar gibi bir bütçe harcanıyor. Film ise çok kişi tarafından sevilip, çok sayıda izlenerek bu bütçeyi defalarca kez katlamayı başarıyor. 22 Kasım 1995 tarihli bu yapım, daha ilk etapta dünya çapında 350 milyon dolardan fazla gelir elde etmekte. Gün geçtikçe bu rakamı artıran yapım; Amerika ve Kanada’da 191.8 milyon ve uluslararasında ise 181.8 milyon dolarlık hasılat elde ederek dünyada 373.6 milyon dolar elde ediyor. Bununla kalmayıp, bu rakamı da 404.8 milyon dolara kadar taşımayı başarıyor.


Oyuncak Hikayesi adlı bu yapımda ise; Andy (John Morris) adındaki genç bir çocuğun oyuncaklarının başından geçen macera konu ediliyor. Konuşabilen, hareket edebilen hatta hepsinin kendine ait bir grup oyuncak, çocuğun kendilerine gösterdiği ilgi ve davranışlardan oldukça memnunlardır. Ailesinin yeni aldığı uzaylı bir oyuncak, bir anda Andy’nin gözdesi haline gelir. Bir kovboy oyuncağı olan Woody (Tom Hanks) ise bu durumu kıskanır ve birşeyler yapmak zorunda hisseder. 


Önceden Andy’nin gözde oyuncağı halinde olan Woody’nin papucu dama atılmış gibi gözüküyordur. Bu durumu fark eden Woody ise; Bir an önce tekrar Andy’nin en sevdiği gözde oyuncağı haline gelmek için uzaylı oyuncak olan Buzz’ı göndererek geride bırakma planları içerisine girer. Bu planı uygularken evde bulunan ve arkadaşları olan diğer oyuncakların da yardımını isteyen Woody, daha sonradan Buzz’a karşı enteresan bir sempati beslemeye başlar.

Serinin diğer filmleri 3

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

2 yorum