6,768 Görüntülenme
Johnny English
6.2 IMDB Puanı
10 1 7 628

Johnny English

Kategori
Yönetmen
Senaryo Neal Purvis, Robert Wade, William Davies

İlk kez 2003 senesinde bu yapımıyla bizlere kendisini gösteren ve başrol oyuncusu Rowan Atkinson ile oldukça ilgi çekmeyi başarmış olan serinin ilk yapımı. Filmin yönetmenliğini devralan isim Peter Howitt, kendisi yapımın yazarlık kısmında da yardımcı oluyor. Yazarlık demişken; BAFTA Film Ödülü kazanmış olan Neal Purvis ve gene BAFTA Film Ödülü sahibi olan Robert Wade isimlerini de yapımda görmekteyiz. Bu isimlerin yanında, William Daveis ismi de bulunmakta.


Johnny English filminde, yazarlar kadrosu haricinde oyuncu kadrosunda da oldukça tanındık isimler bulunmakta. İngiltere’ nin Kraliyet Mücevherlerini çalmak isteyen bir kötü adam olan Pascal Sauvage(John Malkovich) ve bu isteğini gerçekleştirmek için yaptığı eylemlerin sonuçları konu ediliyor. Pascal Sauvage, bu amacı doğrultusunda ülkenin elinde bulunan en iyi gizli ajanları öldürüyor. Elinde daha fazla casusu bulunmayan İngiltere, bu görev için oldukça vasat kaçan bir casus olarak Johnny English’e (Rowan Atkinson) güvenmek zorunda kalıyor. Kendisine bu kargaşaya bir dur demesi için görev veriliyor. Her ne kadar isminin başında casus unvanı da olsa işinde oldukça kötü olarak kabul edilen Johnny English, bu görevde kendisine eşlik etmesi için yardımcısı Bough’u (Ben Miller) yanına alıyor. Buna rağmen işinde oldukça başarısız olan ve sürekli birşeyleri batıran ajan Johnny, Pascal’ ın savunmasını aşabilmek için Interpol’den gelen Lorna Campbell (Natalie Umbruglia) ile buluşuyor. Ülkenin tek güveni olan Johnny, artık bu kötü plana dur diyebilecek konuma geliyor.


Filmin başrolünde Bean serisinden tanıdığımız Rowan Atkinson, Johnny English karakterini oynamakta. Johnny’nin yardımcısı olan Bough karakteri ise Ben Miller tarafından canlandırılıyor.  Kötü adam Pascal Sauvage, 2 Oscar ödülü bulunan dünyaca ünlü aktör John Malkovich ile hayat bulmuş durumda. Lorna Campbell karakterini ise Natalie Imbruglia oynamakta.


IMDb’den 6.2 alan yapımın ortaya çıkartılabilmesi için 40 milyon dolarlık bir bütçe harcanılıyor. Eleştirmenler tarafından çok olumlu yorum almamasına rağmen ortalamanın üstüne çıkan ve 2003 tarihinde sizlere kendini gösteren film, 40 milyon dolarlık bütçesini oldukça fazla şekilde katlamayı başararak 160.5 milyon dolar brüt gelir elde ediyor.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

2 yorum