Oyuncu

Hugo Weaving

Hugo Wallace Weaving, 4 Nisan 1960 tarihinde Nijerya’da bir öğretmen olan Anne ve sismolog olan Wallace Weaving’in çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Gençlik yıllarına kadar Nijerya, Birleşik Krallık ve Avustralya arasında ailesiyle mekik dokuyan Hugo Weaving; 70’li yıllarda İngiltere’de 3 yıl Queen Elizabeth’s Hospital okulunda eğitim almıştır. Okulda tiyatro oyunlarında rol alan Weaving, 1976’da Avustralya’ya yerleşerek lise eğitimini Sydney’de tamamlamıştır. Daha sonra sinema – televizyon öğrencileri için bir hazırlık enstitüsü olan NIDA – National Institute of Dramatic Art’da eğitim almış ve oyunculuk kariyerine böylece giriş yapmıştır.

KARİYERİ

İlk rolünü 1988’de yayınlanmış bir televizyon filmi olan Emmy ödüllü Dadah Is Death filminde almış olan Hugo Weaving, 90’lı yıllarda Proof, Reckless Kelly, Oscar kazanmış olan The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert, Frauds gibi filmlerde önemli roller almıştır. Oscar kazanmış olan Babe ve Babe’nin devam filmi olan Oscar Ödülüne aday gösterilmiş olan Babe: Pig in the City filmlerinin seslendirme kadrosunda da yer alan başarılı oyuncu, 90’ların sonunda The Interview ve The Matrix filmlerinde gösterdiği performanslarıyla ödüllere aday gösterilmiş ve ödüller kazanmış olan Hugo Weaving kariyerini ileri seviyeye taşımaya başlamıştır.

YÜKSELİŞİ

2000’li yılların başında 4 Oscar ödülü kazanan The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring filminde Elrond karakterini ve Matrix’te, Ajan Smith karakteriyle tanınan Hugo Weavings, bu filmlerle kariyerinin çıkış noktasını yakalamıştır. Matrix’in ve Yüzüklerin Efendisi serisinin devam filmlerinde de rol alan Weavings’in yer aldığı diğer değerli yapımlardan bazıları; After the Deluge, kendisine AFI ödülünü kazandıran Little Fish, 2005’te gösterime girmiş olan ve AFI en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmasını sağlayan kült film V for Vendetta, Oscar kazanmış bir animasyon filmi olan Happy Feet ve devam filmi olan Happy Feet 2 filmleri (seslendirme kadrosu), Toplamda 7 Oscar ödülüne aday gösterilmiş olan Transformes serisinde (seslendirme kadrosu) yer almıştır.

2010 SONRASI

2010 sonrasında Hugo Weaving; Oscar Ödülü kazanan The Wolfman filminde Aberline karateri olarak yer almış, Altın Küre’ye aday gösterilmiş olan Cloud Atlas filminde oynamış, daha sonra Marvel karakteri Red Skull olarak Captain America: The First Avenger ve Oscar’a aday gösterilen The Avengers filmlerinde yer almıştır. Red Skull rolü ile Teen Choice Ödülü gibi ödüllere adaylığını koymuştur. Yüzüklerin Efendisi serisinde aldığı rollerle Phoenix Film Critics Society ve Gold Derby Ödülleri gibi ödüller kazanan ve aynı zamanda adaylığını koyan oyuncu; The Mule adlı suç ve komedi filminde Tom Croft karakteriyle başrolü oynamıştır. Healing ve Strangerland gibi filmlerde de başrollerde yer alan Hugo Weavings Kate Winslet, Judy davis ve Liam Hemsworth gibi isimlerle başrolleri paylaştığı The Dressmaker filminde sergilemiş olduğu performansıyla da Akademi Ödülü kazanmayı başarmıştır. 2 Oscar Ödülü kazanmış olan tarih filmi Hacksaw Ridge’de oynadığı Tom Doss karakteri de birçok önemli ödüle adaylığını koymasını sağlamıştır. Oyuncunun son yer aldığı projeler ise; Oscar’a aday gösterilen animasyon filmi Ralph Breaks the Internet (seslendirme kadrosu), WFCC Ödülüne adaylığını koyduğu Black ’47, Mortal Engines, Başrol performansıyla Akademi Ödülleri’ne adaylığını koyduğu Hearts and Bones, yine başrolü oynadığı ve Akademi Ödüllerine aday gösterildiği Measure for Measure filmleridir. Oyuncunun gelecek filmleri ise post prodüksiyon aşamasında olan bilim-kurgu filmi Loveland ve 2021’de gösterime girmesi beklenen dram filmi Lone Wolf’dur. Oyuncu kariyeri boyunca toplam 31 ödül kazanmış ve 33 ödüle de adaylığını koymayı başarmıştır.