26,345 Görüntülenme
Matrix
8.7 IMDB Puanı
10 1 9 2547

Matrix

(The Matrix)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Village Roadshow Prod., Silver Pictures
  • Film Süresi 136 dakika
Kategori
Senaryo Lilly Wachowski,Lana Wachowski
Ödüller 4 Oscar Kazandı. Diğer 37 ödül & 51 adaylık.

Matrix filmi 1999 yılında çıkmış aksiyon ve bilim-kurgu türlerinde yer alan bir film serisinin ilk filmidir. Lana Wachowski ve Lilly Wachowski ‘nin (Wachowski Kardeşler) ortaklığında yazılmış ve aynı zamanda yönetilmiştir. Filmin geniş oyuncu kadrosu oldukça başarılı oyunculardan oluşmaktadır. 


Başrolde KeanuReeves (Neo) olmak üzere, Laurence Fishburne (Morpheus), Carrie-Anne Moss (Trinity) ve V for Vendetta ve Yüzüklerin Efendisi gibi filmlerde başarısıyla ünlenen Hugo Weaving (Ajan Smith) gibi usta oyuncular yer almaktadır.


Film Amerika’da 31 Mart 1999 tarihinde gösterime girmişken Türkiye’de ise aynı yıl 3 Eylül’de seyirciyle buluşmuştur. Prodüksiyonunun Warner Bros. ve diğer 4 farklı firma tarafından yapılan Matrix sayısız ödül kazanmış ve birçok dalda ödüllere aday gösterilmiştir. Çıkış yaptığı yılda oldukça sükse yapan filmin gerek oyuncuları, gerek yapım, gerekse çekim kadrosu olsun birçok ödüle layık görülmüştür. Eleştirmenlerden ve seyirciden güzel yorumlar toplayan filmin Imdb puanı 8.7’dir. 


Bir yazılım firmasında bilgisayar programcısı olarak çalışan Thomas Anderson (Keanu Reeves), aynı zamanda geceleri boş zamanlarında hackerlık yapmaktadır. Hacker olarak Neo takma ismini kullanan Thomas, programları kırmayı ve Matrix’i araştırmayı hobi haline getirmiştir. Trinity ve Morpheus ile tesadüfen karşılaştığında hayatı değişen Thomas, yaşadıklarının aslında aklının bir oyunu olduğunu ve bunların hepsinin beyninde bir simülasyon olduğunu öğrenir ve onlara güvenmekten başka çaresi olmadığını düşünür. Yaşadıkları hayat aslında uzaylıların insanlar üzerinde yaptığı bir deney sonucudur ve insanlar uzaylıların köleleridir. Bu durumdan kurtulmak için Mopheus’un liderliğini yaptığı ekibe katılarak, simülasyona girip Matrix’i çözmenin yolunu ve neden kurtarıldığını anlamak için sorularına cevap arayacaktır. 


Bu dünyada makineler ve insanlar arasında bir savaş gerçekleşmektedir. İnsanlar, makinelerin enerji kaynağı olan Güneş’in, Dünya’ya ulaşmasını engellemek için gökyüzünde bir çeşit kimyasal bulut oluştururlar. Bunun sonucunda, enerji kaynakları kaybolan makineler farklı bir kaynak arayışına girerler. Bu kaynak aslında çok da uzakta değildir. İnsan bedeninin müthiş bir enerji kaynağı olduğunu fark eden makineler, insanları enerji üretmeleri için köle olarak çalıştırırlar. Sadece insanların yaşadığı bir şehir olan Zion’a yolculuğa çıkan Neo ve Morpheus’un liderliğindeki ekip, burada makineler ile savaşıp insanların özgürlüklerini geri kazanmaları için mücadele ederler. 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

13 yorum