Oyuncu

Keanu Reeves

Hawaii dininde adı “dağların üzerinden esen serin rüzgar” anlamına gelen Keanu Charles Reeves, 2 Eylül 1964’te Beyrut, Lübnan’da doğdu. Gösteri dansçısı ve kostüm tasarımcısı Patricia Taylor ile jeolog Samuel Nowlin Reeves’in oğludur. Keanu’nun babası Hawaii’de, İngiliz ve Çin soyundan doğdu ve Keanu’nun annesi aslen İngiltere’den. Ebeveynlerinin evliliği feshedildikten sonra Keanu, annesi ve küçük kız kardeşi Kim Reeves ile New York City, ardından Toronto’ya taşındı. İlk üvey babası, sahne ve film yönetmeni Paul Aaron’du ve Patricia bir yıl içinde boşandı, ardından rock organizatörü Robert Miller ve kuaför salonu sahibi Jack Bond ile evlendi ve boşandı. Reeves biyolojik babasına asla yeniden bağlanmadı. Lisede, Reeves akademisyenlere karşı ılımlıydı ama buz hokeyi takım kalecisi olarak “Duvar” lakabını kazandı ve oyunculuğa karşı büyük ilgi duyuyordu. Sonunda oyunculuk kariyerine devam etmek için okulu bıraktı.

KARİYERİ

Birkaç sahne gösterisinden ve bir avuç televizyona özel filmden sonra, Kanada’da çekilen Rob Lowe hokey filmi Genç Kan’da (1986) yardımcı bir rol oynadı. Prodüksiyon tamamlandıktan kısa bir süre sonra Reeves çantalarını topladı ve Hollywood’a doğru yola çıktı. Reeves, karanlık ergen dram filmi River’s Edge’deki (1986) performansıyla eleştirmenlerin ilgi alanına girdi ve yönetmen Stephen Frears ile Oscar adayı Tehlikeli İlişkiler’de (1988) destekleyici bir rol aldı.

İlk popüler başarısı, Bill ve Ted’in Maceraları (1989) filmindeki tamamen radikal Ted “Theodore” Logan rolüydü. Tuhaf zaman yolculuğu filmi kültürel bir fenomen haline geldi ve izleyiciler, Reeves’in gerçek hayattaki kişiliğini ekrandaki aptal muadilininkiyle sonsuza kadar karıştıracaktı. Daha sonra Ron Howard’ın komedi filmi Çılgın Aile (1989) ve Lawrence Kasdan’ın, Öldüresiye Sevmek (1990) filmlerinin oyuncularına katıldı.

Sonraki birkaç yıl içinde Reeves, bir dizi ileri teknoloji projeyle izleyicide oluşan aptal Ted damgasını sarsmaya çalıştı. Benim Güzel Idaho’m’da (1991) River Phoenix ‘in canlandırdığı kötü yola düşmüş bir erkeğin karşısında yoksul bir zengin çocuğu canlandırdı. Dracula’daki (1992) vampir inine rastlayan şanssız bir avukatı ve Yok Yere Yaygara’da (1993)parti bozucu Don John karakteri ile de hatırlaması kolay roller üstlendi.

MATRIX SONRASI

1994 yılında, değeri henüz anlaşılmamış oyuncu Hız Tuzağı’nın (1994) vizyona girmesiyle büyük bütçeli bir aksiyon yıldızı oldu. Başarısı, Reeves’in, Feeling Minnesota (1996) ve The Last Time I Committed Suicide (1997) gibi küçük filmler ile Bulutların ötesi (1995) ve Şeytanın avukatı (1997) gibi büyük filmler arasında geçiş yapacağı beş yıllık bir dönemi müjdeledi. Tüm bunlardan sonra Reeves düşünülemez olanı yaptı ve Speed ​​devam filmine geçti, ancak birkaç yıl sonra yine gişede altın değeri gören Wachowski kardeşlerinin sanal macerası, Matrix (1999) filminde rol alarak eleştirmen ve izleyicilerin hafızasına kazındı.

Artık iyi bir gişe yıldızı olan Keanu, bir dizi küçük filmde görünecekti – bunların arasında Yedek Oyuncular (2000), İzleyici (2000), Üçüncü göz (2000), Kasımda Aşk Başkadır (2001) ve Sonuna kadar (2001) filmleri bulunmaktadır. Sonrasında ise tekrar Matrix Reloaded (2003) ve Matrix Revolutions (2003) filmlerinde rol aldı.

The Matrix üçlemesinin sona ermesinden bu yana Keanu, Aşkta Her Şey (2003), Göl Evi (2006) ve Sokağın Kralları (2008) ile zamanını ana akım ve bağımsız filmler arasında böldü. Matrix hayranlarını Constantine (2005), Karanlığı Taramak (2006), Dünyanın Durduğu Gün (2008) gibi filmlerle doyurdu. Ellie Parker (2005), Başparmak (2005), Pippa Lee’nin Özel Yaşamı (2009) ve Suçlu Kim (2010) ile sanat evine geri döndü. Reeves’in kariyerinde mütevazı bir şekilde 13 ödül ve 29 ödül adaylığı bulunmaktadır.