Oyuncu

Samuel L. Jackson

Samuel Leroy Jackson Amerikalı yapımcı ve oldukça üretken bir oyuncu olarak tanınmaktadır. Zor Ölüm 3 (1995), Korkusuz (2000), Ölümsüz (2000), The 51st State (2001), Katil Yılanlar (2006), Kara Yılan İnliyor (2006) ve Star Wars (1999-2005) film serisi ve Marvel Sinema Evreni filmleri dahil olmak üzere 100’ün üzerinde filmde rol almıştır. Oyuncunun 39 ödül ve 88 ödül adaylığına Ucuz Roman (1994) filmindeki performansı ile aldığı en iyi yardımcı oyuncu dalındaki Oscar Akademi Ödülü adaylığı da dâhildir.

DOĞUŞU

Samuel L. Jackson, Washington D.C.’de Elizabeth ve Roy Henry Jackson’un oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Fabrika işçisi olan annesi tarafından yetiştirilen Jackson lisede ve üniversitede siyahi öğrenciler hareketinde aktif olarak bulunmuştur. 70’li yıllarda Morgan Freeman ile birlikte Negro Ensemble Company’e katılmıştır. Çocukluğundan beri kekeme olan Jackson küfür ederek bunu yendiğini söylemiştir. Morehouse Kolejinde su altı biyolojisi dalında eğitim görmeye niyetlendiyse de oyunculuğa olan isteğini keşfettiğinde eğitim dalını değiştirmiştir. 1972’de mezun olmadan önce Just Us Tiyatrosunun kurulmasında rol oynamıştır. Siyasi olaylarla dolu bir gençliğe sahip olan Jackson’un geçmişinde birisini rehin alma bile bulunmaktadır. Suçları nedeni ile iki yıl hapis yattıktan sonra Atlanta’ya geri dönen Jackson burada “Black Power” adlı harekete katılmıştır. Hareketin üyeleri silahlanmaya başladığında annesi tarafından tekrar Los Angeles’a gönderilmiştir.

NASIL SAMUEL L. JACKSON OLUNUR

Üniversiteden mezun olduktan sonra dram dersleri ve konuşma dersleri alan Jackson, Üç Kuruşluk Opera’nın bazı bölümlerinde sahne alma şansına erişmiştir. Morgan Freeman’dan oyunculuk dersleri alan Jackson, Coming To America gibi bir çok televizyon filminde, tiyatro oyununda ve sinema filminde kısa roller almıştır.

1981’deki A Soldiers Play oyunu performansından sonra Jackson yönetmen Spike Lee ile tanışmıştır. Spike ona School Daze (1988) ve Do The Right Thing (1989) filmlerinde kısa roller vermiştir. Ayrıca o yıllarda Bill Cosby’e, The Cosby Show sırasında yardımcı olarak çalışmıştır.

1990 yılında Martin Scorsese’nin, Sıkı Dostlar filminde bir mafya üyesi Stacks Edwards’ı canlandırmıştır. Bu yıllarda Jackson birkaç kez aşırı doz eroin kullanımından dolayı kriz geçirmiştir ve bu yüzden eroini bırakıp kokain kullanmaya başlamıştır. Ailesi onu New York’ta bir rehabilitasyon merkezine yatırdığı için oyunculuğa ara vermiştir. Rehabilitasyonunu tamamladıktan sonra Jungle Fever (1991) filminde kokain bağımlısı bir karakteri canlandırmıştır.

Jackson bu rolün kendisi için arındırıcı bir önemi olduğunu belirtmiş ve “Rehabilitasyondan çıktıktan bir hafta sonra sette tekrar bir kokain bağımlısı gibi davranmam gerekti bu çok eğlenceliydi” demiştir. Filmdeki bu rolünden sonra komedi filmi Strictly Businness’ın (1991) kadrosuna dahil olmuştur. 92’de Juice ve Patriot Games adlı filmlerin çekiminden sonra iki farklı komedi filminde daha rol almıştır ve National Lampoon’un, Loaded Weapon 1 filmindeki rolü onun ilk başrol oyunculuğu olacaktır.

1993 yapımı Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazdığı True Romance filminde Big Don’u canlandırdıktan sonra Tarantino onda Ucuz Roman (1994) filminde Jules karakterini canlandırmak isteyip istemediğini sormuştur. Jules karakterini Tarantino’nun sadece Samuel L. Jackson’un oynaması için yarattığını öğrendiğinde çok şaşırır. Tarantino’nun 13. filmi olan Ucuz Roman, Jackson’un Dünya çapında tanınmasını ve eleştirmenlerin gayet olumlu yorumlarını almasını sağlamıştır. Filmdeki rolü ona en iyi yardımcı oyuncu dalında Oscar ödülüne aday olma şansını getirmiştir.

1999 yılında ise Star Wars: Episode 1 – The Phantom Menace filminde Mace Windu karakterini canlandırmıştır ve karakter ile tanınmaya başlamıştır. Jackson Mace Windu karakterinin kostümünü giyene kadar ne senaryoyu okuduğunu ne de hangi rolü oynayacağını bilmediğini belirtmiştir. 2000 yılında Jackson Hollywood’un Yıldızlar Geçidi yolunda yerini almıştır.