138,781 Görüntülenme
Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği
8.8 IMDB Puanı
10 1 9 13696

Yüzüklerin Efendisi 1 Yüzük Kardeşliği

(The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi New Line Cinema, Saul Zaentz Company, WingNut Films
  • Film Süresi 178 dakika
Yönetmen
Senaryo J.R.R. Tolkien, Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
Ödüller 4 Oscar Kazandı. Diğer 114 ödül & 125 adaylık.

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği filmi, İngiliz bir yazar, filolog ve aynı zamanda Oxford Üniversitesinde profesör olan J. R. R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) tarafından 1954 yılında yazılan epik fantezi türündeki roman üçlemesinin aynı isimdeki ilk kitabının filme uyarlamasıdır. Film 2001 yılında gösterime girmiş olup, Yeni Zelanda’da devam filmleri olan İki Kule ve Kralın Dönüşü ile eş zamanlı olarak çekilmiştir. Filmlerin hepsinin çekimi 15 ay sürerken, çekim sonrası aşamaları yaklaşık olarak 1 sene sürmüştür. Filmin yönetmeni Peter Jackson’dır. 


Filmin geniş oyuncu kadrosunda ise Elijah Wood, Liv Tyler, Ian McKellen, Cate Blanchett, Orlando Bloom, Viggo Mortensen, Sean Astin ve Sean Bean gibi daha birçok usta oyuncular bulunmaktadır. Filmin ödülleri ve başarıları saymakla bitmez fakat birkaç önemli başarılarından söz etmek gerekirse 11 dalda Oscar almış olan bu yapım, 2002 yılı En İyi Görsel Efekt, En İyi Film Müziği, En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında Oscar’a hak kazanmıştır. Birçok farklı ödül törenlerinde ise yine sayısız ödül kazanmıştır. Bu başarılı yapımın imdb ise puanı 8.8’dir. 


Her şey geçmişte bazı güçlere sahip olan yüzüklerin yapılmasıyla başladı. Yapılan yüzüklerin 3’ü elflere, 7’si cücelere ve 9’u insanlara verilmişti. Ancak Sauron bütün bu yüzüklere hükmedecek bir yüzük yapmıştı. Yüzük öyle güçlüydü ki, Orta Dünya’daki bütün diyarlar yüzüğün gücüne boyun eğmek zorunda kalmıştı. Mordor ordusuna karşı elfler ve insanlar bir ittifak kurarak bu gücü durdurmak için savaşa girmişlerdi. Yüzük o kadar güçlüydü ki bir türlü durdurulamıyordu, fakat babası öldürülen Isildur, intikam ateşi ile Sauron’un parmağını kesip yüzüğün gücünü en sonunda yenmiş oldu. 


Isildur’dan sonra yüzüğün nerede olduğunu bilmezken üzerinden uzun yıllar geçtikten sonra yüzük Shire diyarındaki bir hobbit olan Bilbo Baggins’de olduğunu öğrenildi. Bilbo artık çok yaşlı olduğu için yüzüğün gücüne dayanamıyordu; bu yüzden yüzüğü yeğeni Frodo’ya verdi. Gandalf’ın rehberliğinde hareket eden Frodo, bu yüzüğü yok etmek için elfler, cüceler ve insanlardan oluşan bir toplantıya katıldı. Bu toplantıda yüzüğün yok edilmesi için onu Mordor’a götürecek bir grup insan seçildi. Frodo yüzüğün taşıyıcısı olarak en büyük iş ona kalmıştı, hâlbuki o sadece küçük bir hobbitti. 


Bu yolculukta arkadaşları sayesinde yüzüğün peşinden gelen düşmanlara karşı mücadele etmek biraz daha kolaylaşsa da bu görev bu küçük hobbit için oldukça büyüktü. 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

35 yorum