86,329 Görüntülenme
Yüzüklerin Efendisi 3 Kralın Dönüşü
8.9 IMDB Puanı
10 1 9 8578

Yüzüklerin Efendisi 3 Kralın Dönüşü

(The Lord of the Rings: The Return of the King)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi New Line Cinema, Saul Zaentz Company
  • Film Süresi 201 dakika
Yönetmen
Senaryo J.R.R. Tolkien, Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson
Ödüller 11 Oscar Kazandı. Diğer 198 ödül & 124 adaylık.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, J. R. R. Tolkien’in son kitabından uyarlama olan serinin son filmidir. Peter Jackson, serinin ilk iki filminden itibaren düzeni bozmamış ve bu filmde de yönetmenliği kendisi yapmıştır. Film diğerleriyle aynı anda çekilmiş olsa da 1 sene aralıklarla gösterime sunulan Yüzüklerin Efendisi serisinin son filmi olarak 2003 yılında izleyiciyle buluşmuştur. Film yayınlandığı tarihten itibaren dünya genelinde yaptığı 1 milyar dolardan fazla hasılatı ile tüm zamanların en çok kazanan filmleri arasında yerini almıştır. En İyi Film dalında almış olduğu Akademi Ödülü, fantezi türünde sadece Yüzüklerin Efendisi filmine verilmiştir. 


Filmin gösteriminde sunulan versiyonu haricinde 52 dakikalık fazladan sahne eklenmiş versiyonu (extended) 1 sene sonra DVD olarak satılmaya başlanmıştır. Serinin diğer filmleri gibi Kralın Dönüşü de Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Kullanılan görsel efektler, film müzikleri, makyajlar, kostümler ve benzeri dallarda başarılar sağlayıp ödüllere layık görülmüştür. 


Serinin ikinci filminde Solucandil’in etkisi altından kurtarıldıktan sonra Rohan kralı Théoden, beşinci günün şafağında Théoden’in yeğeni Éomer ile birlikte beliren Gandalf ‘ın yardımıyla savaşı kazanırlar. Bu sırada ordusunu toplamış ve Orta Dünya’yı ele geçirmeye hazırlanan Saruman’ın yanına sığınan Solucandil, onun emir kulu olarak zavallı hayatına devam eder. 


Merry ve Pippin’in karşılaşmış olduğu bir tür konuşan ve yürüyen ağaç olan Ent adı verilen Treebeard, Saruman’ın alçak planını fark edince, ormandaki diğer Entleri toplayarak savaşa girmeye karar verir. Bu sırada, Frodo ve Sam’e eşlik eden Gollum’un, Mordor’a yolculukları devam etmektedir. Frodo, Mordor’a bir an önce gidip Tek Yüzük’ü yok etmek zorundadır. Aksi takdirde, Orta Dünya’nın başına gelecek felaketler sonucunda artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. 


Ancak Gollum’un garip davranışları yüzünden sürekli yolculukları aksamaktadır. Gollum, yüzüğe olan zaafı ve bu yüzden oluşan çift kişilikli davranışları yüzünden güvenilmezdir. Frodo’nun boynundaki yüzüğü elde etmek için gizli planlar yapmaktadır. Saruman’ın aldığı bozgunun ardından umutları yeşeren Yüzük Kardeşliği’nin kaderi artık Gondor’da belirlenecektir. 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

23 yorum