81,902 Görüntülenme
Yüzüklerin Efendisi 2 İki Kule
8.7 IMDB Puanı
10 1 9 8014

Yüzüklerin Efendisi 2 İki Kule

(The Lord of the Rings: The Two Towers)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi New Line Cinema, Saul Zaentz Company
  • Film Süresi 179 dakika
Yönetmen
Senaryo J.R.R. Tolkien, Fran Walsh, Philippa Boyens, Stephen Sinclair, Peter Jackson
Ödüller 2 Oscar Kazandı. Diğer 123 ödül & 138 adaylık.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filminin devamı olan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filmi J. R. R. Tolkien’in yazdığı epik fantezi romanından uyarlama olan üçlemenin ikinci filmidir. Yönetmenliğini ilk filmde olduğu gibi Peter Jackson’ın yaptığı filmde ilk filmde olduğu gibi usta oyuncular yer almaktadır. Frodo Baggins rolündeki Elijah Wood, Gandalf rolündeki Ian McKellen, Arwen rolündeki Liv Tyler, Galadriel rolündeki Cate Blanchett, Legolas rolündeki Orlando Bloom ve Elrond rolündeki, Matrix filmindeki Ajan Smith’i canlandıran Hugo Weaving gibi birçok başarılı oyuncunun dışında daha sayısız başarılı oyuncu yer almaktadır. 


Serinin tüm filmleri aynı anda çekilmiş olsa da ikinci film olan İki Kule 2002 yılında gösterime girmiştir. İlk filmdeki gibi ikinci film de çok sayıda başarıya imza atmıştır. Bunlardan birkaçı ise En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses Kurgusu Oscarlarıdır. Aynı zamanda 2003 yılında En İyi Film dalında MTV Film Ödülü kazanmıştır. Serinin ilk filmindeki başarının ikinci filminde de yakalanması sonucu 900 milyon doların üzerinde gelir sağlamış ve tüm zamanların en çok kazanan 13. filmi olarak listeye adını yazdırmıştır. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filminin imdb’si ise 8.7’dir. 


İlk filmdeki Yüzük Kardeşliğinin bozulmasının ardından Frodo ve Sam, Mordor’a yolculuklarında yüzüğün eski sahibi olan Gollum’la karşılaşırlar. Gollum’un yüzüğe olan zaafı onu yıllar boyunca yiyip bitirmiştir. Yolculuklarında Frodo ve Sam’e katılmak ister fakat Sam, Frodo’yu ve yüzüğü korumak için Gollum’u istemez. Frodo, Gollum’un onlara katılmasına izin verir fakat Gollum’a hiçbir zaman güvenmez. 


Bu sırada ilk filmde Gandalf’ın ölmesine rağmen İki Kule filminde dirilmesi üzerine Aragorn, Gimli ve Legolas, işgal tehdidi altındaki Rohan’ı savunmaya giderler. Rohan Kralı Théoden’in, Saruman’ın adamı olan Grima Solucandil tarafından beyni zehirlenmiş ve etkisiz hale gelmiştir. Théoden’in tekrar hayata dönmesi ve Rohan’ı savunmaya katkıda bulunması için Gandalf, yeniden doğmuş hali ile Beyaz Gandalf, onu Solucandil’in etkisinden kurtarır. Aynı zamanda, tutsak edilmiş oldukları yerden kaçan Merry ve Pippin, goblinlerden kaçarken ormanda Ent adı verilen yürüyen ve konuşan bir ağaç olan Treebeard ile karşılaşırlar. Bu sırada Saruman ordusunu toplamıştır ve büyük bir savaşın çağırısı yapılmaktadır. 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

15 yorum