78,654 Görüntülenme
Demir Adam 3
7.2 IMDB Puanı
10 1 8 7740

Demir Adam 3

(Iron Man 3)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Marvel Studios
  • Film Süresi 130 dakika
Yönetmen
Senaryo Drew Pearce, Shane Black, Stan Lee, Don Heck, Larry Lieber, Jack Kirby, Warren Ellis, Adi Granov
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. Diğer 20 ödül & 62 adaylık.

Demir Adam serisinin üçüncü, Marvel Evreni’nin ise yedinci filmi olan Demir Adam 3 filmi, 2013 yapımı Amerikan bilim kurgu macera ve aksiyon filmidir. Filmin yönetmenliğini ilk iki filmin aksine “İyi Adamlar”, “Kiss Kiss Bang Bang” ve “Av” filmlerinin senaristi Shane Black yapmaktadır. Black’in 4 ödülü ve 13 farklı ödüle de adaylığı bulunmaktadır. Filmin senaryosunu ise yine Stan Lee,  Jack Kirby ve Don Heck’in çizgi romanlarından esinlenerek “Hızlı Ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw”, “Görevimiz Tehlike 5 “ ve “Hotel Artemis” filmlerinin senaristi Drew Pearce Shane Black ile birlikte yazmıştır. 


Filmin oyuncu kadrosuna bu filmde Rebecca Hall, Guy Pearce ve Ben Kingley dahil oluyor ayrıca akıllı bilgisayar JARVIS, Paul Bettany tarafından seslendiriliyor. 200 milyon dolar bütçesi bulunan film, 1 milyar 200 milyon dolar hasılat elde ediyor. Film 2014 yılında en iyi görsel efekt dalında Oscar Akademi Ödülüne aday oldu ve aynı dalda BAFTA ödülüne de aday olmuştur. Serinin üçüncü filminde ise Mandarin adlı bir terör örgütü tarafından dünyası dağıtılan Tony Stark bir intikam ve yeniden doğuş macerasını başlatıyor.


Önceki filmlerinde izlediğimiz olaylardan sonra takıntılı bir şekilde Demir Adam zırhları yapmaya başlayan Tony Stark evinde 12 tane zırh yapmıştır. Model 42 adını verdiği zırhı en sonuncusudur. Zırhın özelliği onun emri ile gelip kendisini giydirmesidir. Bilgisayarı JARVIS tarafından yapılan tüm güvenlik uyarılarına kulak asmayan Tony zırhın protopini denemeye karar verir ve zırh kendisini duvara çarparak parçalara ayrılır.


Televizyonu açtığında Mandarin adlı bir terör örgütünün faaliyet göstermeye başladığını öğrenen Tony sonrasında Rhodes ile bir restoranda buluşup bu konuda bilgi alır. Rhodes medyada üç patlamadan bahsedilse de Mandarin’in aslında altı tane daha saldırısı olduğunu söyler. Çocuklar tarafından imza için etrafı sarılan Tony kalabalıktan gelen bir “kara delikten nasıl kurtuldunuz” sorusu ile anksiyete krizi geçirdiğini fark eder ve hızlıca oradan kurtulmaya çalışır. Görünüşe göre hala eski olayların etkisinden kurtulamamıştır. Bir gece yaptığı prototip zırhın odasına kendi kendine geldiğini görünce çok korkan Tony onu sökmeye karar verir.

Serinin diğer filmleri 2

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

9 yorum