617 Görüntülenme
Kurtuluş Ayini
6.4 IMDB Puanı
10 1 7 56362

Kurtuluş Ayini

(Akelarre)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Pablo Agüero, Katell Guillou
Ödüller 5 ödül & 21 Adaylık.

1609 yılında, Bask bölgesinde bulunan küçük bir köydeki tüm erkekler denize açılmışlardır ve bu durumu fırsat bilen köyün genç kızları da akşam ormanda eğlenmek için bir araya toplanırlar. Kızlar ormanda eğlenip, uçurumun kenarında denize karşı sevgililerinin dönmesi için şarkılar söylemektelerdir. Bu sırada Yargıç Rostegui, Kral tarafından özellikle seçilmiş kişidir. Kral, Yargıç Rostegui’nun tüm ülkedeki büyücüleri toplayıp yok etmesi için özel izin vermiştir. Yargıç Rostegui ise bu özel iznini sonuna kadar kullanmaktadır.


Yargıç Rostegui yine gezileri sırasında tam da kızların ormanda buluştukları ana denk gelmiştir ve onları Şeytana tapma ayini yaptıkları gerekçesi ile tutuklamıştır. Yargıç Rostegui’ya göre kızlar burada toplanıyor ve bedenlerini Şeytan’a sunuyorlardır. Böyle bir grup ise Yargıç Rostegui’ya göre kendisinin bilmediği birçok bilgiye sahip olmalıydılar. Ayrıca Yargıç Rostegui yine bunlara benzeyen başka gruplar olup olmadığını varsa kim olduklarını öğrenmek istemekteydi. Bunun için kızlara akla hayale gelmeyen işkenceler etmeye başlayan Yargıç kendini iyice kaybetmiştir. Kızlar ise ancak köyün erkekleri denizden döndüklerinde bu korkunç çilenin biteceğini anlamışlardır. Çünkü Yargıç kızlar ne derse desin onları bir şekilde cezalandırıp aşağılamaktan nerdeyse zevk almaktadır.


Kızlar ağız birliği yaparlar ve Yargıç’a duymak istediklerini söylemeye başlarlar ancak bunu dikkatlice yaparlar çünkü her şeyi bir an da itiraf edip aniden idam edilmeleri de söz konusudur. Saçları kazınan ve pis elbiseler içinde bırakılan kızlar her gün biraz daha fazla yıpranmakta ve pes etmektedirler. Ancak aralarında Ana isimli kız sonuna kadar direneceğine yemin etmiştir. Ana diğer kızların aksine bu Yargıç’a bir şekilde ulaşmayı ve onun sayesinde kurtulmayı planlamaktadır. 


Türkçe dublajıyla ve 4k formatıyla siz korku filmi severlerin kaçırmayacağı türden bir yapım olan Akelarre, engizisyon mahkemelerinin zamanında ne denli kullanıldığını ve biraz yetkiye sahip kişilerin bile masum insanlara ne denli büyük çileler çektirdiklerini yeniden zamanımıza hatırlatan bir yapımdır. Bakalım Ana diğer kızlar gibi oyuna mı gelecektir yoksa sonuna kadar direnip hak ettiği özgürlüğüne mi kavuşacaktır?

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın