Oyuncu

Daniel Radcliffe

Daniel Jacob Radcliffe, 23 Temmuz 1989’da, İngiltere’nin Fulham kentinde Marcia Gresham (Jacobson) ve bir yayın evinin sahibi Alan Radcliffe’in oğlu olarak doğdu. Annesi Güney Afrika’da, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğmuşken babası Kuzey İrlandalı Protestan kökenlidir. Daniel küçük bir çocukken küçük okul yapımlarında sahne almaya başladı. Çok geçmeden, David Copperfield (1999) filminde genç David Copperfield olarak bir rol aldı. Birkaç yıl sonra Panama Terzisi’nde (2001) Mark Pendel rolünü üstlendi. Filmde Pierce Brosnan ve JamieLee Curtis ile birlikte rol aldı ve Curtis Daniel’in annesine Harry Potter rolün oynayabileceğini söylemişti.

Kısa süre sonra Daniel, 16 Kasım 2001’de vizyona giren Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001) filminde yönetmen Chris Columbus tarafından Harry Potter rolüne alındı. Bu filmin yayınlanmasının ardından dünya çapında tanındı. Film izleyici ve eleştirmenlerin gözüne girmeyi başardığında kısa bir süre sonra devam filmi çekilmeye başlandı. Alfonso Cuarón’un yönettiği Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda (2004) yeniden ardından Mike Newell’in yönettiği Harry Potter ve Ateş Kadehin’de (2005) Harry olarak rol aldı. Kısa bir süre sonra 14 Kasım 2005’te başlayıp Aralık ayında sona eren Avustralya, Adelaide, Kanguru Adası ve Geelong, Avustralya’da Aralık Çocukları’nı (2007) tamamladı.

27 Ocak 2006’da Billie Piper’a “Yılın Çığır Açan Sanatçısı” ödülünü vermek için South Bank Awards Show’a katıldı. Daniel, Harry Potter serisinin bir sonraki bölümü olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007) için ünlü karakterini bir kez daha tekrarladı. Şubat 2007’de, hayranlarından ve eleştirmenlerden dünya çapında övgü almak için West End oyunu Equus’taki ilk sahne rolünü üstlendi. Yine o yıl, 11 Kasım 2007’de, İngiltere’de yayınlanan My Boy Jack (2007) adlı televizyon filminde rol aldı.

2010 SONRASI …

2010 yılının son aylarında, animasyon televizyon dizisi Simpsons’ın bir bölümünde bir karakteri seslendirdikten sonra Radcliffe, daha önce Broadway’in kulağı kesik oyuncuları Robert Morse ve Matthew Broderick’in oynadığı bir tiyatro oyunu sayesinde ilk Broadway tiyatrosu tecrübesini elde etti. Pierrepont Finch olarak sahneye adımını attı. USA Today’in yorumuyla hem oyuncu hem de prodüksiyon iyi eleştiriler aldı. Radcliffe gösteriden 1 Ocak 2012’de ayrıldı. İlk Harry Potter sonrası film projesi, Susan Hill’in 1983 tarihli romanından uyarlanan korku filmi Siyahlı Kadın (2012) idi. Film, 2012’de Amerika ve Kanada’da gösterime girdi ve kısa süre sonra İngiltere’de gösterime girdi. Radcliffe, yeni ölen gizemli bir kadının hukuki meseleleriyle ilgilenmek için gönderilen ve kısa süre sonra siyahlar giymiş bir kadının hayaleti ile garip olaylar yaşamaya başlayan bir adamı canlandırıyordu.

2013 yılında John Krokidas’ın yönettiği gerilim ve dram filmi Sevdiklerini Öldür’de (2013) Amerikalı şair Allen Ginsberg’i canlandırdı. Ayrıca TJ Dawe ve Michael Rinaldi’nin, Toothpaste and Cigars tiyatro oyununa dayanan, Michael Dowse tarafından yönetilen ve Elan Mastai tarafından yazılan İrlanda -Kanada romantik komedi filmi Ya Aşksa’da (2013) rol aldı ve sonrasında Alexandre Aja Horns yönetmenliğindeki Amerikan yapımı karanlık fantastik korku filminde rol aldı. Her iki film de 38. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde galasını yaptı.

Radcliffe ayrıca Noël Coward Theatre’da Martin McDonagh’ın karanlık komedisi The Cripple of Irishman’ın sahne oyunu canlandırmasında rol aldı ve en iyi oyuncu dalında WhatsOnStage Ödülü’nü kazandı. Radcliffe, 2015 yılında, Paul McGuigan’ın yönettiği ve Max Landis’in yazdığı, Mary Shelley’in 1818 romanından Frankenstein’ın çağdaş uyarlamalarına dayanan bilim kurgu korku filmi Victor Frankenstein’da (2015) Igor rolünü oynadı. 2016’da gizem / aksiyon filmi Sihirbazlar Çetesi 2’de (2016) zengin bir kötü adam olarak ve bağımsız fantastik Swiss Army Man’de (2016) filminde bir ceset olarak rol aldı.

Şimdi dünyanın en tanınmış insanlarından biri olan Daniel, biraz normal bir hayat sürüyor. Yardımcı yıldızları Rupert Grint ve Emma Watson da dâhil olmak üzere Harry Potter filmlerinde çalışan arkadaşlar edinmiştir. Oyuncunun 15 ödülü ve 45 ödül adaylığı bulunmaktadır.