3,342 Görüntülenme
Sırtımdaki Bıçaklar
6.9 IMDB Puanı
10 1 7 323

Sırtımdaki Bıçaklar

(All the Old Knives)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Olen Steinhauer

2022 yılında vizyona giren All the Old Knives isimli film, bir Amerikan gerilim filmidir. Filmin yönetmenliği Janus Metz Pedersen tarafından yapılmıştır. Olen Steinhauer tarafından yazılan senaryosu yine Steinhauer’in yayımladığı aynı isimli romandan esinlenilmiştir. 4k formatındaki filmin başrol oyuncuları Chris Pine, Thandiwe Newton, Laurence Fishburne ve Jonathan Pryce isimlerinden oluşmaktadır. İlk vizyona girdiğinde film sınırlı sayıda sinema sahnesinde yer bulmuş olmakla birlikte 8 Nisan 2022 tarihinde Amazon Prime Video film servisinde yayınlanmaya başlamıştır.


Türk Hava Yollarına ait 127 sayılı uçuş, 2012 yılının Aralık ayında Da’iran al-Salihoon isimli bir terör örgütüne ait olan 4 terörist tarafından ele geçilir. Uçak, Viyana’ya iniş yapınca uçağın içinde bulunan yolcular ve mürettebatın uçaktan ayrılmasına izin vermeyen teröristlerin yerel otoritelerden olan talepleri, Almanya ve Avusturya tarafından hapse mahkum edilmiş 5 silah arkadaşlarının hapishaneden çıkarılmasıdır. Yaşanmakta olan bu olaya Viyana’da kurulu bulunan CIA ofisi de dahil olarak yerel otoritelere yardım etmeye çalışır. Ancak gerek CIA’ın gerekse de yerel otoritelerin bütün çabaları boşa gider ve uçak içinde bulunan 120 masum vatandaş teröristler tarafından infaz edilir. Bu başarısızlığın sorumlusu ise CIA olarak kabul edilir. 


Aradan geçen 8 yıl sonrasında, 2020 yılının Şubat ayında CIA, operasyonun başarısızlığının kendileri tarafından kaynaklandığı iddia eden söylemlere dair bir kanıt bulur. Uçağı kaçırmanın planını yapmış olan Ilyas Shishani isimli teröristin dediğine göre, teröristlerin başarılı olabilmelerinin sebebi CIA içinde bulunan bir köstebek sayesinde olmuştur. Ancak CIA tarafından sorgulandığı esnada daha fazla dayanamayıp hayatını kaybedince CIA yetkililerine bir isim veremez. Bunun üzerine CIA birim yöneticisi Victor Wallinger, bu olayı araştırması için Pelham isimli bir CIA ajanını görevlendirir. Wallinger, Shishani’nin telefonundan terör saldırısının gerçekleştirildiği dönemde CIA ofisinde ikinci şef pozisyonunda olan Bill Compton’un ofisine bir çağrı yapıldığını görür. Wallinger’in Pelham’a verdiği görev, CIA’ın daha fazla iftiraya ve utanca uğramaması sağlamak amacıyla köstebeği bulur bulmaz öldürmesi ve operasyonun başarılı olduğunu kanıtlamak amacıyla da köstebeğe dair bir kanıtı getirmesidir. 


Bunun üzerine Pelham, Compton ve eşi Celia Favreau ile konuşmak için Londra’ya gider. 2012 yılında hem Compton hem de Favreau, aynı CIA ofisinde çalışmaktaydı. Ancak yaşanan felaketten sonra birlikte emekliye ayrılmışlardı. Compton, bir dinleme cihazını yanında götürerek Favreau’u yemeğe davet eder.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

6 yorum