9,248 Görüntülenme
Zor Ölüm 2
7.2 IMDB Puanı
10 1 8 929

Zor Ölüm 2

(Die Hard 2)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Silver Pictures, 20th Century Fox, Gordon Company
  • Film Süresi 124 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Walter Wager, Steven E. de Souza, Doug Richardson
Ödüller 1 ödül & 1 nomination

Ünlü Zor Ölüm film serisinin ikinci filmi olan Die Hard 2: Die Harder, 1990 yapımı bir filmdir. New York polis memuru John McClane rolünde ünlü oyuncu Bruce Willis’in bu filmde de oynadığı Zor Ölüm 2, aynı zamanda Bonnie Bedelia, William Atherton, William Sadler, Dennis Franz ve de Fred DaltonThompson gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırmaktadır. Yönetmen koltuğunda Renny Harlin’i gördüğümüz bu film, Walter Wager tarafından yazılmış olan 58 Minutes isimli kitaptan uyarlanarak çekilmiştir. Senarist koltuğunda ise kitabın yazarı ile birlikte Steven E. De Souza ve Doug Richardson oturmaktadır.


Film, bu sefer 1990 senesinin Noel Arefesinde geçmektedir. Herkesin karıştığı tehlikeli ve aksiyon dolu Nakatomi Plaza olayının üzerinden iki sene geçmiştir fakat ne var ki, tarih tekerrür etmektedir. John McClane, Washington D.C. yakınlarındaki Dulles Uluslararası Havaalanındadır. Karısı Holly McClane’in Kaliforniya, Los Angeles’tan gelmesini beklerken; şüpheli bir durum çok dikkatini çeker. Üniforma giyinmiş olan bir grup adamın, aralarında bir paket alışverişi yaptıktan sonra ortadan kaybolduklarını gören polis memuru John McClane, ortada yanlış giden bir şeyler olduğunu ve de müdahale etmesi gerektiğini anlamıştır. Çok geçmeden, bir grup teröristin hava kontrollerini ele geçirdikleri anlaşılmıştır ve John McClane karısının uçağı inmeden, bu teröristleri durdurmak zorundadır. Gelen bir çok uçak iniş yapamadıkları için havaalanının üzerinde daire çizip durarken, polis memuru McClane’in bu durumu çözmek ve herkesi kurtarmak için tam olarak 58 dakikası vardır. 


Zor Ölüm serisinin ilk filmindeki etkiyi veremese de, hayranları tarafından yine de oldukça büyük bir beğeni ile karşılanan bu film serinin diğer filmleri ile takip edilmiştir. Film, gişede büyük bir hasılat elde ederek başarısını konuşturmuş ve de eleştirmenlerden oldukça pozitif yorumlar almıştır. 4 Temmuz 1990 tarihinde vizyona giren film, Dulles dışında pek çok havaalanında çekilmiş olup, özel efektlerin yer aldığı bir DVD serisi olarak da raflarda yerini almıştır. Filmde kullanılan arabalardan bazılarının yönetmene ait olduğu ve daha pek çok küçük ayrıntının da yer aldığı film, serinin ikinci başarılı filmi olarak kayıtlara geçmiştir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın