Oyuncu

Bruce Willis

Asıl adı Walter Bruce Willis olan aktör ve müzisyen 19 Mart 1955 yılında Batı Almanya, Idar- Ober Stein’da doğmuştur. Hırçın ve öfkeli karakterlerle aksiyon filmlerinde rol alması ile tanınmış aktörün 1 Altın Küre ödülü dahil 21 ödülü ve 41 ödül adaylığı bulunmaktadır. Filmlerinin 2.5 milyar dolar hasılatı geçmesi onu dünyanın en çok kazanan ilk on oyuncusu arasına girmesini sağlamıştır.

OYUNCULUĞA İLK ADIMI

Amerikan bir babası ve Alman bir annesi olan Bruce Willis, Batı Almanya’da dünyaya geldikten sonra ailesi Amerika’ya taşınmıştır. New Jersey, Penns Grove’da yetişen Willis lisede dramatik sanatlar üzerine yoğunlaşmıştır ve tiyatroya karşı ilgi duymaya başlamıştır. Geceleri bir kafede barmen olarak çalışırken bir oyuncu yönetmeni onun kişiliğini beğenir ve bir oyunda barmen rolüne ihtiyacı olduğunu söyler. Bu sayede birkaç kez tiyatro sahnesinde rol alır.

Sayısız oyuncu seçmesinden ve tiyatro gösterisinden sonra Willis birkaç kez filmlerde kısa roller almayı başarır fakat rolleri çok kısa olduğu için filmlerin jeneriğinde henüz adı bile görünmemektedir. İlk kayda alınan oyunculuğu Mavi Ay (1985) filminde Cybill Shperd ile birlikte aldığı rol ile olmuştur. Zor Ölüm (1988) filminde bilge ve alaycı “John McClane” baş müfettiş rolü ile dikkatleri çekmiş ve filmde tek başına uluslar arası bir hırsızlık çetesini çökertmiştir. Sonrasında serinin ikinci filmi olan Zor Ölüm 2 (1988) filminde McClane karakterindeki rolünü tekrar oynamıştır. Yapımcılar Zor Ölüm serisinin ikinci filmi de gişede olağan üstü başarı gösterince serinin üçüncü filminin çekilmesine karar vermiştir. Üçüncü filmde yine McClane karakterini Willis canlandırmış ve ona Samuel L. Jackson bir terörist saldırısını durdurduğu rolünde eşlik etmiştir.

Willis aksiyon filmlerine ara verdiği sırada popüler bir komedi filmi olan Bak Şu Konuşana (1989) filminde Mikey adlı bebeği seslendirmiştir. Beğenilen filmin devamı niteliğini taşıyan Bak Bu Da Konuşuyor (1990) filminde yine bebeği seslendirmiş ve ona John Travolta ve Kirstie Alley eşlik etmiştir. Sonraki 10 yıl boyunca Willis bir çok başarılı film projesinde görev almıştır. Fakat bu filmlerden çoğu sanat dünyasında gösterdiği başarısını gişede gösterememiştir. Şenlik Ateşi (1990) filmi ve Hudson Hawk (1991) gişede başarısız olmuş ve bütçesinin açığını bile kapatamayan bazı filmlere örnektir.

Filmler eleştirmenlerin bombardımanına tutulmuş ve oyuncuların geçmişlerinde kara birer leke olarak kalmıştır. Fakat Willis hala izleyici arasında popülerdir ve yüksek şiddet içeren Son Görev (1991), kara komedi eseri Ölüm Kadına Yakışır (1992) ve sıradan bir polisiye gerilim filmi olan Vuruş Mesafesi (1993) filmi ile bir çok sinema bileti satmaktadır.

90’lı yıllarda Wİllis ayrıca hatırı sayılır sayıda bağımsız ve düşük bütçeli filmlerde de rol almış ve bu filmler ona yeni hayranlar kazandırırken performansı ve farklı film türlerinde rol alma kabiliyeti sayesinde eleştirmenlerin gözüne girmeyi başarmıştır. Ayrıca QuentinTarantino tarafından yönetmenliği yapılan Ucuz Roman (1994) filminde bir ödül dövüşçüsü olan karakteri canlandırmış, North (1994) filminde garip bir şekilde çekici olan karakteri ile ekranda görünmüş, Terry Gilliam’ın yönettiği gerilim filmi 12 Maymun (1995), Luc Benson’un yönettiği bilim kurgu başyapıtı 5. Güç (1997) ve M. Night Shyamalan tarafından yönetilmiş izleyici ve eleştirmenlerin gözde filmi Altıncı His (1999) filmlerinde de rol almıştır.

2000’li yıllarda Willis tekrar aksiyon filmlerine dönmüş ve bir gangster komedisi olan Komşum Bir Katil (2000) filminde rol almıştır. Sonrasında ise tekrar yönetmen M. Night Shyamalan ile iş birliği yapıp Ölümsüz (2000) filmini beyaz perdeye yansıtmışlardır. Sonrasında karakterlerini canlandırdığı iki film olan ordu dram filmleri Şeref Ve Cesaret (2002) ve Güneşin Göz Yaşları (2003) hem izleyiciler hem de eleştirmenler arasında başarısız birer film olarak anılmıştır. Fakat Willis bu başarısız projelerden sonra tekrar Frank Miller’ın çizgi romandan uyarladığı Günah Şehri (2005) filmi ile spot ışıklarını üzerine çekmiştir. Orman Çetesi (2006) filminde yaptığı “RJ” karakterinin seslendirmesi ve Zor Ölüm 4.0 (2007) filmindeki başarısı ile tekrar beyaz perdede yıldızı parlamıştır.