4,738 Görüntülenme
Zor Ölüm Ölmek İçin Güzel Bir Gün
5.3 IMDB Puanı
10 1 6 449

Zor Ölüm Ölmek İçin Güzel Bir Gün

(A Good Day to Die Hard)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Skip Woods, Roderick Thorp
Ödüller 5 ödül & 8 Adaylık.

Ünlü Zor Ölüm serisinin beşinci ve de aynı zamanda son filmi olan A Good Day to Die Hard, Amerikan yapımı bir aksiyon ve gerilim filmidir. Her zamanki gibi New York’ta bir polis memuru olan John McClane rolünde Bruce Willlis’i gördüğümüz bu filmde, yönetmen koltuğunda da John Moore oturuyor. Senaryosu Skip Woods tarafından yazılmış olan serinin bu beşinci ve son filmi, John McClane’in maceralarının yanı sıra, oğlu John “Jack” McClane Jr.’ın da yaşadıklarını konu alıyor. Serinin kendisinden bir önceki filmi gibi yine 13 yaş ve üzeri izleyici için uygun görülen film, hayranlar tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmıştır.


Film, Rusya’da çok büyük rütbe sahibi fakat yozlaşmış bir memur olan ve Moskovo’da yaşayan Viktor Chagarin isimli adamın hikayesini anlatıyor. Yuri Komarov adındaki bir adamı yargısız bir şekilde infaz etmeyi planlayan bu kişi, her şeyden önce John McClane ile yüzleşmek zorunda kalacaktır. Ayrı bir şekilde, bir gece kulübünde tutuklanan polis memurunun oğlu Jack McClane, Yuri Komarov isimli kişiye karşı ifade vermeyi kabul eder ve bunun karşılığında da cezasının süresi kısalacaktır.  Ne var ki, oğlundan çok uzun süredir haber alamayan ve onunla görüşmeyen John McClane, New York’ta polis merkezindeki arkadaşları sayesinde oğlunun son durumunu öğrenmiştir. Bunun hakkında bir şeyler yapması ve duruma müdahale etmesi gerektiğini fark eden John McClane, hemen harekete geçmek için hazırlanmaya başlamıştır. 14 Şubat 2013 tarihinde vizyona girerek beyaz perdede hayranları ile buluşan bu filmde, John McClane ile kayıp oğlu Jack McClane’in, Rusya’daki bir nükleer terörist grubunu alt etmesi anlatılıyor.


Serinin beşinci ve son filmi, Budapeşte ve Belgrad gibi çeşitli yerlerde çekilmiştir. Filmin 13 yaş ve üzeri izleyiciler için olması ile hayranlar tarafından oldukça tepki almış ve filmin ilk üç filmi olan orijinal üçlemeyle artık alakasının kalmadığı yönünde eleştirilere maruz kalmıştır. Buna rağmen oldukça büyük bir kitle tarafından da pozitif eleştiriler alan film, filmin kapanışı hakkında da bir çok yoruma ev sahipliği etmiştir.

Serinin diğer filmleri 4

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın