15,288 Görüntülenme
Zor ölüm 4
7.1 IMDB Puanı
10 1 8 1592

Zor ölüm 4

(Live Free or Die Hard)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi 20th Century Fox, Dune, Cheyenne Enterprises
  • Film Süresi 128 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Mark Bomback, Mark Bomback, David Marconi, John Carlin, Roderick Thorp
Ödüller 3 ödül & 16 Adaylık.

Ünlü Zor Ölüm serisinin devam filmi olan serinin dördüncü filmi Live Free or Die Hard, 27 Haziran 2007 tarihinde vizyona girerek beyaz perdede seyirciler ile buluşmuştur. Film serisi içinde, 13 yaş ve üzeri izleyiciler için olan tek film olarak hayranların tepkisini çeken bu filmin yönetmen koltuğunda, Len Wiseman oturuyor. Senaryosu Mark Bomback, William Wisher Jr. ve de David Marconi ile ortak olarak yazılan serinin dördüncü filmini, beşinci ve final filmi takip etmiştir. Bruce Willis, dördüncü kere polis memuru John McClane rolünde oynarken; film Justin Long, Maggie Q, Timothy Olyphant, Mary Elizabeth Winstead ve de Kevin Smith gibi ünlü oyuncuları da ayrıca bünyesinde barındırmaktadır. 


Aksiyonun hiç hız kesmeden devam ettiği bu filmde de, Matt Farrell isimli bir adam bilgisayarlara izinsiz girmeyi kendisine meslek edinmiştir. Bu adamın da içinde bulunduğu bir grup kişi, çeşitli bilgisayarlara bomba yerleştirmekle mesuldür. Serinin bu dördüncü filminde, New York’lu polis memuru John McClane’in büyük görevi, bu internet üzerinden görevlerini yapan terörist organizasyonunu çökertmektir. Bu bilgisayar teröristleri, bilgisayarları tek tek ele geçirerek Amerika Birleşik Devletlerine büyük zararlar vermeyi, hatta ülkeyi tamamen kapatmayı planlamaktadırlar. Gözaltında tuttuğu genç bir bilgisayar hackerı ile beraber çalışarak bu durumu ne pahasına olursa olsun önlemeye çalışan John McClane, ülkesinin bilgisayar sistemlerini tekrar kendi eline almaya çalışmaktadır. Maceranın hızla devam ettiği bu filmde de, bu sefer bir terörist grubu uzaktan çökertilmeye çalışılmaktadır.


Serinin dördüncü filmi, hayranların yine ilgiyle takip ettiği bir film olsa da, bazı eleştirilerin de odağı olmuştur. Hayranlardan bir kısmı, filmin serinin diğer filmlerine oranla daha yumuşak bir havada geçtiğini ve artık aksiyon filmlerinin sertliğini kaybettiğini iddia etmişlerdir. Fakat bu eleştirilere rağmen gişede büyük bir hasılat elde eden film, o senenin ikinci en büyük hasılatı elde eden filmi olmuştur. Diğer filmlerden farklı olarak Zor Ölüm 4’ün daha sakin ve olaysız geçtiğini söyleyen eleştirmenler olsa da, genel olarak tam not alan bir film olarak kayıtlara geçmiştir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum