4,392 Görüntülenme
Kaçış
7.9 IMDB Puanı
10 1 8 426

Kaçış

(Flee)
Kategori
Senaryo Jonas Poher Rasmussen, Amin Nawabi
Ödüller 3 Oscar Adaylığı. 91 ödül & 138 adaylık. total

Amin çocukken Afganistan’dan Danimarka’ya mülteci olarak gelmiştir. Şimdi 36 yaşında bir akademisyen olan Amin uzun zamandır birlikte olduğu erkek arkadaşı ile evlenmek üzeredir. Evliliğin eşiğinde olan Amin, 20 yıldır sakladığı bir gerçeği aşmakta zorluk çekmektedir. Kaçış (Flee) 2021 yapımı 4k formatlı bir belgesel, animasyon ve biyografi filmidir. 


Yıllar önce Rusya Afganistan’dan çekilmeye karar verir. Devlerin mezarlığı olarak bilinen Afganistan’da savaş, ölüm ve şiddetin yankıları tekrar hissedilmeye başlar. Rejim hızlı bir şekilde değişime yüz tutunca, Amin’in ailesi, çocuklarını da yanına alarak Afganistan’dan kaçar. Henüz çocuk olan Amin ve ailesinin bir sonraki evi Danimarka’dır. Bir süre sonra Amin ve ailesi bu yeni evlerine adapte olmayı başarır. Amin bir kariyer kurmak üzeredir. 


Bir akademisyen olmayı başaran Amin, aynı zamanda bir ilişki yaşamaktadır. Bir erkek arkadaşı olan Amin, oldukça mutludur. Fakat Afganistan’da kalan anıları, yaşadıkları ve travmaları hiçbir zaman geçmemektedir. 36 yaşında olan Amin, erkek arkadaşı ile evlenmek üzeredir. Fakat yaşadıkları, 20 yıldır sakladığı korkunç gerçekler Amin’i etkilemektedir. Amin’in bu gerçeği aşması ve evliliğe adım atması oldukça zor olacaktır. Kendisi ve erkek arkadaşı için mutlu bir gelecek kurmak isteyen Amin’in ilk önce kendi geçmişini kabul etmesi ve aşması gerekmektedir. 


Kaçış filminin yönetmenliğini Jonas Poher Rasmussen üstlenir. Kaçış filmi, yönetmen Jonas’ın bir arkadaşının hikayesini anlatır. Yönetmenin arkadaşı Amin Nawabi, aynı zamanda filmin senaryo kısmında Jonas ile işbirliği yapar. Uluslararası çapta başarı elde eden, prestijli kurumlardan ödül ve adaylıklara layık görülen filmin müzikleri Uno Helmersson’a aittir. Kurguyu Janus Billeskov Jansen üstlenirken sanat tasarımında Jess Nicholls görev alır. 


Kaçış filmi 2022 Oscar Ödülleri töreninde ‘En İyi Belgesel’, ‘En İyi Animasyon’ ve ‘En İyi Uluslararası Film’ dallarında aday olarak gösterilmiştir. 2022 BAFTA ödüllerinde ‘En İyi Belgesel’ ve ‘En İyi Animasyon’ dallarında aday olarak gösterilmiştir. Sundance Film Festivali kapsamında ‘Dünya Sineması Belgesel Büyük Jüri Ödülü’ne layık görülmüştür. 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın