270,787 Görüntülenme
Karayip Korsanları 1 Siyah İncinin Laneti
8.0 IMDB Puanı
10 1 8 26948

Karayip Korsanları 1 Siyah İncinin Laneti

(Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Yapım Şirketi Jerry Bruckheimer Films
  • Film Süresi 143 dakika
Yönetmen
Senaryo Ted Elliott, Terry Rossio, Stuart Beattie, Jay Wolpert, Ted Elliott, Terry Rossio
Ödüller 5 Oscar Adaylığı. Diğer 38 ödül & 99 adaylık.

Walt Disney yapımı bir film olan Karayip Korsanları: Siyah inci'nin Laneti, 5 filmlik bir serinin ilk filmidir. Başrollerinde Kaptan Jack Sparrow karakterini canlandıran başarılı oyuncu Johnny Depp, Will Turner karakterini canladıran Orlando Bloom ve Elizabeth Swann’ı canlandıran Elizabeth Swann oynamaktadır. 


Yönetmenlik koltuğunda Gore Verbinski’nin oturduğu filmin oyuncu kadrosu geniş olduğu kadar aynı zamanda başarılıdır. Geoffrey Rush, Jack Davenport ve Jonathan Pryce gibi ünlü oyuncuların bulunduğu film, aksiyon, macera ve fantastik katergorileri içerisinde yerini almaktadır. Amerikan yapımı olan film 2003 yılında gösterime girmiştir. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden olumlu yorumlar toplayan filmin imdb puanı 8.0’dır. Birçok dalda ödül alan film aynı zamanda yine birçok dalda ödüle aday gösterilmiştir. 


Elizabeth Swann ve Will Turner, çocukluklarından beri tanışan iki gençtir. Valini kızı olan Elizabeth, babasının istediği kişiyle evlendirilmek üzereyken, bu sırada şehre gelen Kaptan Jack Sparrow adında bir korsan tarafından kurtarılır. Bir süre erkek gibi davranan Elizabeth’in kadın olduğu gemi tayfası tarafından fark edilince, gemide bir kadının bulunmasının uğursuzluk getireceğine inanıldığından dolayı Jack Sparrow’u hapse atarlar. Yıllar önce Will Turner’dan aldığı madalyonu takmış olan Elizabeth, lanetli korsanları kendine çeker. Bunun üzerine şehre saldıran lanetli korsanlar, Elizabeth’i madalyonun gerçek sahibi zannedip kaçırırlar. 


Fantastik Filmler Lanetli korsanların üzerindeki bu laneti kaldıracak olan şey, çaldıkları altınları yerine koymak ve bu madalyonun sahibinin kurban edilmesidir. Laneti bozmak için çaldıkları altınların bulunduğu yere giderlerken onları Will Turner ve Jack Sparrow takip etmektedir. Aynı zamanda valinin askerleri de Elizabeth’i kurtarmak için yoldadırlar. Jack Sparrow’un derdi ise Siyah İnci adındaki gemisini geri almaktır. Elizabeth’i kurtarmak için çıkılan yolda, valinin adamları ve korsanlar arasında geçen aksiyon dolu sahnelere yer verilmiştir. Valinin adamları ve korsanlar arasında çıkan çatışmaları fırsat bilen Will, Elizabeth’i kurtarmak için Jack Sparrow’la birlikte bir yolunu bulup laneti kaldırırlar ve Elizabeth’i kurtarırlar. Lanet kaldırıldığı için çatışma içerisinde olan lanetli korsanlar ölümsüzlüklerini kaybederek tek tek ölmeye başlarlar. Valinin adamları ise korsan olduğu için Jack Sparrow’u idam cezasına çarptırırlar! 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

7 yorum