Oyuncu

Johnny Depp

Asıl adı Jonh Christopher Depp II olan aktör Owesboro, Kentuck’de 9 Haziran 1963’de bir garson olan Betty Sue ve bir mühendis olan John Christopher Depp’in oğlu olarak doğmuştur. Florida’da yetişen Depp 15 yaşında okulu bırakmış ve arkadaşları ile kurduğu müzik gruplarında görev almıştır. Lori Anne Allison ile evlendikten sonra bir süre satış danışmanı olarak çalışan Depp oyuncu Nicolas Cage ile tanışır ve Cage onu oyunculuğa yönlendirir.

Depp kariyeri boyunca Karayip Korsanları (2003), Finding Neverland (2004) ve SweeneyTodd: The Deman Barber of Fleet Street (2007) filmlerinde gösterdiği başarılı performanslar sayesinde Oscar akademi ödülüne üç kez aday olmuştur. 8 Altın Küre ödülü adaylığı ve bir Altın Küre ödülü ile birlikte Depp’in 76 ödülü ve 151 ödül adaylığı bulunmaktadır.

OYUNCULUĞA İLK ADIM

Nicolas Cage’in desteği ile ilk kez sinema kariyerine Elm Sokağı Kabusu (1984) filminde Freddy Krueger adlı seri katilin eline düşmemeye çalışan bir genci canlandırarak başlamıştır. Sonrasında Private Resort (1985) filminde rol alır ve Trashin’ (1986) filminin kadrosuna dahil edilse de sonradan çıkarılmıştır. Depp Platoon (Müfreze) filminde 1986 yılında Vietnamlı bir askeri canlandırdıktan sonra 1987 yılında 21 Jump Street adlı Fox dizisinde gizli bir polis karakterini canlandırmıştır ve bir gençlik idolü haline gelmiştir.

BAĞIMSIZ FİLMLER VE TIM BURTON İŞBİRLİĞİ

1990 yılında Depp artık sadece kendi istediği rollerde oynayacağını ve kimsenin ona teklif veya davet getirmemesini istemektedir. Edward Scissorhands adlı film ile Tim Burton’un yönetmenliğinde 1990 yılında seyirci ile buluşmuştur. Tim Burton ile birlikte girdiği uzun yolda bu ilk filmi olacaktır. 1990’dan sonra Freddy’s Dead: The Final Nightmare (1991) filmindeki kısa rolü hariç iki yıl boyunca hiç rol almamıştır. 1993 yılında üç filmde rol almıştır. Depp artık sadece gerçek hayatta karşılaşılamayacak karakterleri canlandırmayı hedeflemektedir. 1994 yılında Tim Burton ile tekrar EdWood filminde çalışacaktır. EdWood’da gösterdiği performans ile eleştirmenlerin beğenisini almış ve The New York Times dergisinden Janet Maslin ondan “kendisini kanıtlamış ve harika bir oyuncudur” şeklinde bahsetmiştir.

Sonraki sene Johhny Depp, Marlon Brando ile birlikte romantik komedi filmi olan Don Juan DeMarco filminde rol almıştır. Bu filmin ardından siyah beyaz çekilmiş olan bir vahşi batı filmi Dead Man (1995) filminde rol almıştır. Film finansal anlamda başarılı olamamış ve eleştirmenlerin yergisine layık görülmüştür. 1997 yılında ise Al Pacino ile birlikte bir suç/dram filmi olan Donnie Brasco filminde rol alır.

KARAYİP KORSANLARI

2003 yılında Johnny Depp, Walt Disney’in yapımcılığını üstlendiği macera filmi Karayip Korsanları: Siyah İnci Laneti filminde Kaptan Jack Sparrow karakterini canlandırmıştır. Filmde gösterdiği performansı ona en iyi oyuncu dalında Akademi Ödülü adaylığı getirmiştir. Depp, Kaptan Jack Sparrow için kendisinin bir parçası olduğunu söylemiş ve filmin sonraki bölümlerinde de aynı karakteri canlandırmaya devam etmiştir.

Depp, Tim Burton’un yönettiği Dark Shadows (2012) filminde Michelle Pfeiffer ve Ave Green ile birlikte rol almıştır. Film aynı isimle 1961 yılında yayınlanmış pembe diziden uyarlanmıştır. 2013’de ise Depp, The Lone Ranger adlı filmde bir Kızılderili olan Tonto’yu canlandırmıştır. Finansal bir fiyaskoya dönüşen film bütçesinin 190 milyon dolar altında kalmıştır. Sonrasında ise Depp, Whitley Bulger adlı suçlunun hayatını anlatan Black Mass (2015) adlı filmde Scott Cooper’ın yönetmenliğinde rol almıştır. Bunların dışında Johhny Depp, Tim Burton’un yönetmiş olduğu Charlie’nin Çikolata Fabrikası filmindeki rolü ile çocuklar tarafından da tanınmaktadır.