22,896 Görüntülenme
X-Men 5 Geçmiş Günler Gelecek
7.9 IMDB Puanı
10 1 8 2283

X-Men 5 Geçmiş Günler Gelecek

(X-Men: Days of Future Past)
Yönetmen
Senaryo Simon Kinberg, Jane Goldman, Simon Kinberg, Matthew Vaughn
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. Diğer 16 ödül & 47 adaylık.

Serisinin son filmi olan X-Men: Geçmiş Günler Gelecek’in yönetmenliğini Doktor House dizisinde yaptığı yönetmenlik ile 4 kez Prime Time Emmy ödüllerine aday olan ve Olağan  Şüpheliler filmindeki yönetmenliği ile BAFTA ödülüne  aday olan yönetmen ve yapımcı Bryan Singer  yapmaktadır. Filmin senaryosunu ise Jack Kirby’nin, Marvel evreni ve Stan Lee’nin X-Men çizgi romanından esinlenerek Simon Kinberg yazmıştır. Kinberg “Marslı” filmi ile 2016 yılında Akademi Ödüllerinde en iyi film dalında Oscar’a aday olmuştur. 


Filmde X-Men, Wolverine’i geçmişe gönderip bulundukları zamanı değiştirmesini sağlamaya çalışmaktadır çünkü insanlığın ve mutantların sonu gelmek üzeredir.  Film en iyi görsel efektler dalında Oscar ve BAFTA ödüllerine aday olmuştur. Filmin ana karakterlerini  James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Hugh Jackman ve Halle Berry canlandırmaktadır.


İnsanlık mutantları yok etmek için sentinel adını verdikleri avcıları yaratmıştır. Başlarda sadece mutantları avlayan Sentineller mutant olma ihtimali olan insanları da yok etmeye başlamıştır. Bunun sonucunda sadece bir avuç mutant hayatta kalmıştır ve onlar da nesillerinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.


Bir hava aracından üç garip cisim atılır ve yere düşer. Warpath bunların birer sentinel olduğunu fark eder ve hemen diğer mutantları uyarmaya gider. Sentinellere neredeyse hiç zarar veremeyen mutantlar onların temas ettikleri mutantların güçlerini kendilerine aktarabildiklerini fark ederler. Tüm bu kargaşadan sonra Wolverine, Profesör X, Storm ve Magneto uçaklarından inip az önce ölümlerine şahit olduğunuz mutantların yanına gelirler. Kitty Pride (Elliot Page) güçlerini kullanarak Bishop’u (Omar Sy) geçmişe gönderip Sentineller saldırmadan mutantlara haber vermesini sağlamış ve kurtulmuşlardır. Bunu her sentinel saldırısında yaptıklarını söyler. Warpath, Sentinelleri gözlemekte diğer mutantlar zaman kazanmak için bir savunma hattı oluşturmakta, Bishop ve Kitty’e geçmişe gidip kendilerine saldırı haberini yetiştirmektedir. 


Profesör X zaten bu plandan haberdardır ve kendini geçmişe gönderip Sentineller henüz yaratılmadan onlara engel olmak istemektedir. 1973’te Mystique (Jennifer Lawrence) sentinel programının başındaki bilim insanını kılık değiştirerek öldürse de yakalanmıştır. Onun yakalanması çalışmalarını hızlandırmış ve DNA’sı sayesinde diğer mutantların güçlerini alma özelliğini geliştirmişlerdir. 

Resimler 3

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

9 yorum