Oyuncu

Daniel Craig

İngiliz tiyatrosunun en ünlü yüzlerinden biri olan, Ulusal Gençlik Tiyatrosu’nda zor zamanlar geçiren bir genç oyuncu olarak masalara bakan Daniel Craig, Casino Royale (2006), Quantum of Solace (2008), Skyfall’da (2012), Spectre (2015) ve Ölmek İçin Zaman Yok (2021) filmlerinde James Bond olarak rol aldı.

Daniel Wroughton Craig, 2 Mart 1968’de Chester, Cheshire, İngiltere’de doğdu. Babası Timothy John Wroughton Craig, bir tüccar denizciydi ve çelik inşaatçısıydı ve ardından Frodsham, Cheshire’daki “Ring O’Bells” barının ev sahibi oldu. Annesi Carol Olivia (Williams) bir sanat öğretmeniydi. Craig İngiliz, İskoç ve İrlandalıdır. Ebeveynleri 1972’de ayrıldı ve genç Daniel, ablası Lea ile Liverpool’da, ardından Hoylake, Wirral’da annesinin evinde büyüdü. Oyunculuğa olan ilgisi, annesi tarafından düzenlenen Liverpool Everyman Tiyatrosu’na yaptığı ziyaretlerle ilerlerdi. Craig, henüz 6 yaşında iken ilk kez tiyatro sahnesinde rol aldı. Annesinin sanata olan düşkünlüğü onun arkasındaki itici güç oldu. Sinemada izlediği ilk Bond filmi Yaşamak İçin Öldür (1973) filmi oldu. Genç Daniel Craig bunu babasıyla birlikte izledi, bu yüzden onun kalbinde özel bir yer tuttu. Aynı zamanda iyi bir atletti ve Hoylake Rugby Kulübünde ragbi oyuncusuydu.

PROFESYONEL OYUNCULUĞA ADIMI

Craig 14 yaşında West Kirby, Wirral’daki Hilbre Lisesi’nde “Oliver”, “Romeo ve Juliet” ve “Külkedisi” tiyatro oyunlarında rol aldı. Hilbre Lisesi’nden 16 yaşında Ulusal Gençlik Tiyatrosu’nun (NYT) grubundaki seçmelere 1984’te Manchester’da yaptıkları turnede katılmak için ayrıldı. Kabul edildi ve Londra’ya taşındı. Orada annesi ve babası, Shakespeare’in “Troilusand Cressida” oyununda Agamemnon olarak sahneye çıkışını izledi. NYT ile mücadele eden bir aktör olarak restoran mutfaklarında ve garson olarak çalışıyordu. Craig NYT ile Valensiya, İspanya ve Moskova, Rusya turlarında sahne aldı. Guildhall’da tekrarlanan seçmelerde başarısız oldu, ancak sonunda ısrarı meyvesini verdi ve 1988’de Barbican’daki, Guildhall Müzik ve Drama Okulu’na girdi. Orada, Ewan McGregor ve Alistair McGowan ile birlikte çalıştı, daha sonra arasında DamianLewis ve Joseph Fiennes’ın bulunduğu bir ekiple çalıştı. Royal Shakespeare Company’den aktör Colin McCormack’in ve sayetinde üç yıllık bir kursun ardından 1991 yılında mezun oldu. 1992-1994 arasında İskoç aktris Fiona Loudon ile evlendi ve kızları Ella Craig dünyaya geldi.

007 BOND

Craig ilk film rolünü The Power of One’da (1992) aldı. Film kariyeri, özellikle BBC2 dizisi Our Friends in the North (1996) olmak üzere televizyonda devam etti. Lara Croft: Tomb Raider (2001) ve Azap Yolu (2002) filmlerinde yardımcı roller oynadıktan sonra uluslararası üne kavuştu. Bir Dilim Suç (2004) dizisindeki başrol rolüyle birden fazla ödül ve ödül adaylığı kazanmayı başardı. Craig, Steven Spielberg’in yönetmenliğinde Eric Bana ile birlikte rol aldığı Münih’teki (2005) işini bitirdikten haftalar sonra Ekim 2005’te James Bond’u canlandıracak altıncı oyuncu olarak seçildi. Craig’in ihtiyatlı tavrı ve şov dünyası, partiler ya da kırmızı halı ortamından uzak durması onu havalı bir 007 yapıyordu. Bond’u oynayan ilk sarışın aktör ve aynı zamanda film serisinin başlangıcından sonra doğan ve aynı zamanda filmin ilk senaryo yazarı Ian Fleming’in 1964’teki ölümünden sonra doğan ilk Bond oyuncusu oldu. Geçmişteki dört Bond oyuncusu: Sean Connery, Roger Moore, Timothy Dalton ve Pierce Brosnan, Craig’in, Bond olarak iyi bir seçim olduğunu belirttiler.

Daniel Craig’in, Bıçaklar Çekildi (Knives Out) (2019) filminde aldığı rol ile en iyi komedi filmi oyuncusu dalında aday gösterildiği Oscar Akademi Ödülü ile beraber 14 ödülü ve 38 ödül adaylığı bulunmaktadır.