16,025 Görüntülenme
Ölümcül Deney 1
6.7 IMDB Puanı
10 1 7 1515

Ölümcül Deney 1

(Resident Evil)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi New Legacy, Impact Pictures, Metropolitan, Davis Films
  • Film Süresi 100 dakika
Senaryo Paul W.S. Anderson

Yapımcı ve Yönetmen; Resident Evil yani türkçe adıyla Ölümcül Deney filminin yapımcı ve yönetmenliğini dünyaca ünlü bir çok esere imza atmış ingiliz yönetmen Paul W. S. Anderson yapmıştır. Paul W. S. Anderson bir çok kişinin belki ismini duyduğu ama hangi filmleri yaptığını bilmediği gizemli bir yönetmendir. Bundan yıllar sonra bir çok başarıya daha imza atacağını kimse bilemezken bu zeki adam daha bu filmden 7 yıl önce dünyaca ünlü 80 ve 90lı nesilin gençlerinin bıkmadan oynadığı "Mortal Combat" oyununun filmini çeken ingiliz yönetmenin ta kendisidir.


Film Hakkında


Film bildiğiniz üzere "Camcom" tarafından yapılan Resident Evil adlı oyundan esinlenerek yapılmış olsada filmin konusu ile oyun içeriği arasında benzemeler olmamaktadır. Filmi oyundan daha bağımsız ve konu ile alakasız farklı karkaterler ile çekmeyi düşünmüşler sanırım ama her ne kadar bağlantısı olmadığını düşünsek de esin kaynağının oyun serisinden alındığını unutmamak gerek. Film ilk olarak 15 Mart 2002 de Amerika da  ve 15 Eylül de ise Türkiyede yayına girmiştir.


Film oyuncuları; Baş rolünü Rus-Sırp asılı Amerikalı Milla Jovovich üstlendiği ve Hızlı ve Öfkeli serisinden tanıdığımız o hırçın güzel Michelle Rodriquez'in de içinde bulunduğu bir çok ünlü oyuncudan bazıları ise şunlardır.


Eric Mabius (Matt Addison), James Purefoy (Spence Parks), Martin Crewes (Chad Kaplan), Colin Salmon (One), Ryan McCluskey (Mr. Grey), Indra Ové (Ms. Black), Anna Bolt (Dr. Green), Joseph May (Dr. Blue), Robert Tannion (Dr. Brown), Heike Makatsch (Dr. Lisa Addison), Jaymes Butler (Güvenlik Görevlisi), Stephen Billington (Mr. White)


Gelelim Filmin Konusuna;


Filmin konusu başta dediğim gibi oyundan biraz bağımsız gibi görünsede örneğin Alice karakterinin bulunmaması gibi durumlar olsada bazı benzerlikler vardır. Filmde Umbrella İnc (Şemsiye) adında çok gizli projeler, teknolojik silahlar, uzay araçları ve çeşitli ilaçlar yapan bir şirket içinde geçen olaylardan ibaret olduğunu düşünebilirsiniz ama işin içinde daha önceden Amerika'da bir çok kez ortaya çıkmış ama bir türlü popüler olamamış olan "Zombi İstilası" imajını izleyicilerin damarlarında hissettiren bir yapımda vardır. Umbrella İnc şirketi kendi çalışanlarının dahi hakkında en ufak fikri olmadığı çok gizli projeleri yaptığı merkezi Kuzey Amerika'daki Raccoon City'dir. Ölümcül testler, virüsler ve biyolojik silahların deneylerinin yapıldığı bu yerde Hive'da T-virüsü isminde bir virüsü serbest kalır tehlikenin farkında olan ve kontrolü ele almaya çalışan Kızıl Kraliçe lakabıyla tanınan bilgisayar sistemi olaya müdahele eder ve bütün çıkışları kapatmaya çalışır ancak çalışan personellerin içeride olduğunu bilmesine rağmen herkesin ölümü pahasına da olsa kimseyi dışarı çıkarmaya niyeti yoktur.


Alice ve Rain bu tehlikeli virusü izole etmek insanları kurtarmak için birşeyler yapmak zorundadır. S.T.A.R.S adlı bir komando timinde görevlendirilir ancak bilmedikleri birşey vardır oda daha önceden tesisde görev yapmış personellere T virüsü enjekte edilerek mutasyona uğrayıp birer canavara dönüşmüştür. Virüs bulaşmış duygusuz ve öldürmeye meyilli zombilerle nasıl mücadele edceklerini dahi bilemezken bir de mutasyona uğramış bir kaçak canavar olduğunu öğrenirler. Bu olayların altından nasıl kalkacakları soru işareti olsada Alice ve S.T.A.R.S ekibi özel eğitimli birer özel ajan olduklarını göstermek, yeteneklerini sergilemek ve zombilerin bir ısırığı bile bir çığ gibi yayılıp her şeyi mahvedebilecek ken kendilerine dokundurmadan bu zombi istilasını nasıl yok edeceklerini çözmek zorundalardır.


 

 

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

3 yorum