Oyuncu

Vin Diesel

Asıl adı Mark Sinclair olan Vin Diesel, California, Alameda County’de, ikiz kardeşi Paul Vincent ile birlikte doğdu. Annesi psikolog ve bir astrolog olan Delora Sherleen’di. Biyolojik babasını hiç tanımayan Diesel ve kardeşini üvey babası Irving H. Vincent evlatlık olarak kabul etmiştir. Babası Irving hem bir oyuncu eğitmeni hem de bir tiyatro yöneticisiydi. Kökenleri Alman, İngiliz, İrlanda ve İskoçya’ya dayanan annesinin aksine üvey babası Afro – Amerikalıydı. Hatta Diesel bir konuşmasında biyolojik babasına atıfta bulunmak adına kendisi için ‘’Çok renkli bir insan’’ olduğunu söylemiştir.

Oyunculuğa İlk Adımları …

Diesel için oyunculuğa ilk adımı biraz komik bir halde başlamıştır. Çünkü genç Diesel arkadaşları ile birlikte sadece 7 yaşındayken ve sadece zarar vermek için bir tiyatroya gizlice girdiklerinde gerçekleşmiştir. Bu küçük haylazlığın sonucunda arkadaşları ile birlikte bir bayana tiyatroda yakalanan Diesel ceza alacağını zannederken, merhametli bu kadın sayesinde hem günde 20 dolar hem de oynaması gereken bir senaryo ile tiyatrodan evin yolunu tutar. Bu sayede genç Diesel tiyatro ile ilk defa tanışmış olur.

Bu ilk tanışmanın hemen ardına Diesel’in sonraki durağı, babasının yönettiği New York Repertuar şirketinin Off Off Broadway oyunu oldu. Bu sıralarda henüz gençliğinin baharında olan Diesel, daha o zamanlar dahi, iyi ve atletik bir vücuda sahipti ve bu özelliğini ekstra para kazanmak için New York’da bulunan ve ünlü gece kulüplerinde korumalık yaparak kullandı. İşte tam da Diesel bu döneminde gerçekte Mark Sinclair olan ismini Vin Diesel olarak değiştirmeye karar verdi.

Diesel lise sonrasında Hunter Kollejine girdi ve burada İngilizce üzerine tahsiline başladı ancak oyunculuk kariyeri peşinde koşma isteği, okuma isteğinin önüne geçti ve okulu üçüncü yılında bıraktı.

Hollywood yolculuğuna başlayan genç Diesel, deneyimli olduğu için hemen bir rol kapacağını düşünmüştü ancak bu hayali boşa çıktı ve bir yıl boyunca bir rol alamadığı için bir yılın sonunda New York’a geri dönmek zorunda kaldı. Diesel’in annesi Delora oğlunun bu durumunu gördüğünde ve onu hayal kırıklığı içinde bulduğunda ona belki de hayatının dönüm noktası olacak bir hediye verdi. Delora oğlu Diesel’e, Rick Schmidt’in yazarı olduğu Kullanılmış Araba Fiyatlarında Uzun Metraj Filmler isminde bir kitap hediye etti. Bu Delora’nın aslında Diesel’e öylece beklememesi ve kariyerini kendi eline alması gerektiğini söyleme şekliydi. Diesel mesajı almıştı ve sonunda Cannes Film Festivaline katılmaya hak kazanacak olan Multi-Facial kısa filminin senaryosunu yazdı. 1995 yılında yazdığı bu kısa film senaryosunu üç bin dolara ve sadece üç gün içinde çeken Diesel artık bir film yapımcısı da olmuştu.

Bu önemli başarı Diesel için bir doping olmuştu ve bu başarı ardına Diesel ilk uzun metrajlı filmini çekmeye karar verdi. Bu filmi çekebilmek için Los Angeles’da elli bin doları toparlayabilmek için pazarlamacılık yaptı. 1997 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Strays’i çekmeyi başaran Diesel için bu film bir hayal kırıklığı oldu çünkü film Sundance Film Festivali’ne katılmasına rağmen umduğu kadar satmamıştı. Başka bir hayal kırıklığı ile birlikte New York’a yeniden geri dönen Diesel, döndüğünde asla hayal dahi edemeyeceği bir telefon aldı. Telefonun diğer ucunda Steven Spielberg vardı ve onun kısa metrajlı filmi olan Multi-Facial’ı görmüş ve ondan etkilenmişti ve Diesel’in bir döneme damgasını vuran filmi olan Er Ryan’ı Kurtarmak filminde kendisine bir rol teklif etti.

Bu rolün ardına Demir Dev filminin yönetmeni Diesel’i gördüğünde kendi filminde de rol almasını istedi. Bu sayede Diesel artık bilim kurgu filmleri ile kendisine oldukça istikrarlı ve bir o kadar da sağlam bir kariyer inşa etmeye başladı. Pitch Black ve Riddick Günlükleri filmleri ise Diesel’i neredeyse bir efsane haline getirdi ve çoktan beri hak etmiş olduğu farkındalığı dünya çapında yarattı. Artık Diesel tüm dünyada tanınan ve özellikle bilim kurgu filmleri için aranan bir yüz olmuştu.

Yerini Sağlamlaştırıyor …

Yapımcı, aktör ve ayrıca da bir yönetmen olan Diesel, XXX – Yeni nesil ajan serileri, Hızlı ve Öfkeli serileri, Komando Dadı, Beni Suçlu Bulun ve Galaksinin Koruyucuları’nda, Groot’u seslendirmesiyle artık sinema dünyasında yerini sağlama almayı başardı.

Şu ana dek yedi ödülün sahibi olan ve 38 farklı ödüle de aday gösterilen Diesel şu sıralarda Hızlı ve Öfkeli 10, Öfke Gezegeni, Galaksinin Koruyucuları Vol. 3, ARK: The Animated Series ve Avatar 2 filmleri için hummalı bir çalışmanın içinde bulunuyor.