135,225 Görüntülenme
Hızlı ve Öfkeli 1
6.8 IMDB Puanı
10 1 7 13205

Hızlı ve Öfkeli 1

(The Fast and the Furious)
  • Yapım Yılı
  • Ülke ,
  • Yapım Şirketi Universal Pictures, Neal H. Moritz Productions, Original Film
  • Film Süresi 106 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Ken Li, Gary Scott Thompson, Gary Scott Thompson, Erik Bergquist, David Ayer
Ödüller 11 ödül & 18 Adaylık.

The Fast and Furious 1, 2001 Yılında çıkış yaparak günümüze kadar gelmiş olan seri Hızlı Ve Öfkeli’ nin ilk filmidir. Herkesin adını duyduğu, aktörlerini sürekli ekran başında gördüğü efsaneleşmiş Hızlı ve Öfkeli 1 adlı yapımın yönetmeni olarak karşımıza Rob Cohen ismi çıkmakta. Kendisini “Ejder: Burce Lee Efsanesi” yapımından tanıdığımız Rob Cohen, bu filmde de güzel bir iş çıkartıyor. Filmin yazarlık adı altında ise Ken Li, Gary Scott Thompson, Erik Bergquist ve David Ayer’ in isimleri bulunmakta.


Tarihler 2001 yılının Haziran ayını gösterirken yapımına 38 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış olan film, güzel bir başarı elde ediyor. Sadece Kuzey Amerika’ da yaptığı haftasonu açılışında 40 milyon dolar üstü bir gelir elde ederek üretim bütçesini aşmayı başarıyor. Açılış harici olarak Kuzey Amerika’ da 144 milyon dolardan, uluslararası olarak ise 62 milyon dolardan fazla gelir elde eden film, dünya çapında toplan 207 milyon dolardan daha fazla bir gelir elde ediyor.


Filmin başrol karakterleri olarak ise kadro geniş tutulmuş. Serinin ismi ve yüzü haline gelmiş olan ve bir kazada hayatını trajik bir şekilde kaybeden ünlü aktör Paul Walker, Brian O’Conner rolünü alıyor. Dominic Toretto rolünde ise “Riddick” filmlerinden bildiğimiz Vin Diesel oynamakta. Letty karakteri olarak Michelle Rodriguez, Dominic’in kardeşi olan Mia Toretto rolünü ise Jordana Brewster canlandırıyor.


Efsane serinin ilk filmi olan Hızlı ve Öfkeli 1 konusunda ise; Los Angeles şehrinde bir polis memuru olan Brian O’Conner (Paul Walker), sokak yarışlarına son vermek için gizli bir göreve gönderilir. Bu yarışların adrenalinden oldukça haz almakta olan Dominic Toretto (Vin Diesel) ise hayranları tarafından bir yıldız olarak görülmektedir. Acımasızca yarışan Johnny Tran ile adeta baş döndüren bir yarışın ardından Dominic, sokak yarışlarına yeni katılan Brian’ı himayesi altına alma kararı alır.


Brian, Dominic’ in kız kardeşi Mia’ nın da gözüne girmeyi başarır. Sorun şu ki; İkisi de Brian’ın gizli polis olduğunu bilmemektedirler. Gizli polis olan Brian ise kirli para ve büyük teçhizatlarla ilgili olan davanın baş şüphelilerinden birisinin Dominic olduğunu bilmektedir.

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

11 yorum