2,104 Görüntülenme
Dünya Yetmez
6.4 IMDB Puanı
10 1 7 235

Dünya Yetmez

(The World Is Not Enough)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Neal Purvis, Robert Wade, Bruce Feirstein
Ödüller 7 ödül & 12 Adaylık.

Sadece bizim gerçek kimliğini bildiğimiz ama geçtiği evrende çok az kişinin aslında kim olduğunu bildiği ünlü Ajan 007 James Bond serisinin devam filmi olan 1999 yapımı Dünya Yetmez filminin yönetmenlik koltuğunda bu sefer 23 ödülü ve 19 kez adaylığı bulunan Michael Apted bulunmakta. Senaryo yazarları olarak ise Neal Purvis ve Robert Wade’in isimleri yazıyor. Yazarlık adının bir alt dalı olan sahne oyunu yazarlığında Bruce Feirstein ismi bulunmakta.


Oyuncu kadrosunda ise değişikliğe gidiliyor ve James Bond karakterini oynayan aktör Pierce Brosnan oluyor. İki adet Altın Küre Ödülü, 20 farklı adaylık ve daha 21 farklı ödüle de sahip olan Pierce Brosnan 1997 yapımı olan Yarın Asla Ölmez adlı James Bond filminde de karşımızda bulunuyordu. Filmde önemli rollere sahip olan diğer bir karakter olan Elektra King’i ise Sophie Marceau canlandırıyor. Renard karakterini de Emmy Ödülü sahibi olan Robert Carlylye’nin oynadığı görülüyor.


007 James Bond: Dünya Yetmez yapımında 135 milyon dolar değerinde bir bütçe verilen filmin gişe açılışı Kuzey Amerika’ da 35.5 milyon dolara ulaşarak en üste çıkıyor. Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde 126 milyon dolar olmak üzere toplamda, dünya çapında 361.8 milyon dolarlık bir gelirle bu bütçenin geri dönüşünü başarılı bir şekilde sağlıyor. Bu başarısı ile birlikte 2002 yapımı olan 007 James Bond: Başka Gün Öl adlı yapımdan sonra en çok brüt gelir elde eden James Bond filmi haline geliyor.


Kod adı 007 olan gizli ajanımız James Bond’ un, serinin bu filmindeki yaşadığı macera dolu yolda ise; James Bond, bir petrol kralının kızı ve doğal olarak varisi olan Elektra King’I (Sophie Marceau) korumakla görevlendiriliyor. Babası öldürülmüş olan Elektra King’i korurken hikayenin kötü adamı olan Renard (Robert Carlyle) ile karşılaşır. Robert, kafasına bir kurşun sıkıştırılmış olduğu için acı hissetmeyen birisidir ve aynı zamanda da önceden Elektra King’i kaçırmış birisidir. James Bond, petrol varisini korurken, bu acı çekemeyen uluslararası teröristle uğraşırken nükleer bir komployu ortaya çıkarıyor.


 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın