1,169 Görüntülenme
Öldürme İzni
6.6 IMDB Puanı
10 1 7 164

Öldürme İzni

(Licence to Kill)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Michael G. Wilson, Richard Maibaum, Ian Fleming

007’nin yeni görevi bu sefer ülkesi için değil tamamen kişiseldir çünkü en sevdiği dostlarından birisi bir suç baronu tarafından vahşice katledildiğinde 007 üstlerinin uyarılarına rağmen dostuna bu korkunç ölümü layık gören büyük suç patronunun peşine düşer. 


Felix Leiter kendi düğün gecesinde hem de karısı da dâhil ölmek üzere Franz Sanchez tarafından vahşice katledilerek öldürülür. Ama bu sıradan bir infaz değildir ve Sanchez, Leiter’i bağlar ve aç bir köpekbalığına canlı canlı yem eder. Dostunu kanlar içinde bulan 007 bunu ona yapanları bulacağına yemin eder. Bunu Leiter’e kimin yaptığını öğrenen 007 hemen Sanchez’in peşine düşmek ister ancak tam da o anda şefi tarafından durdurulur. Şefi, 007’ye bu şekilde bir görevi olmadan böyle bir adamın peşine düşmesinin ülkesi için tehlikeli olacağını söylediğinde 007 tereddüt dahi etmeden istifa eder. Bunun üzerine artık hiçbir engeli kalmayan 007, dostunun neden öldürüldüğünü anlamak ve aynı şekilde Sanchez’i öldürmek için kendi kişisel görevine başlar. Ancak 007 direk olarak Sanchez’in karşısına çıkamayacağını ve onu bir ordunun koruduğunu bilmektedir ve bu yüzden de 007 bu suç patronuna ulaşmak için kılık değiştirir ve organizasyonuna sızmak için işe koyulur.


James Bond: Öldürme Yetkisi ismiyle Türkçe dublajı yapılmış şekilde bulacağınız yapımda yine Jon Glen ismi yapımın yönetmenliğini, Michael Wilson ve Richard Maibaum isimleri ise yapımın senaristliğini üstlenen isimlerdir. Ian Fleming’in eserlerindeki karakterlerden esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanan filmde Timothy Dalton, Robert Davi ve Carey Lowell isimleri de filmin başrol oyuncu kadrosunu oluşturan isimler arasında yer almaktadırlar. Bond’un sevgili dostu Felix Leiter’i hem de düğün gününde neden Franz Sanchez böyle vahşi bir şekilde öldürmeyi tercih etmiştir? 007 bu cinayetin ardındaki gizemi çözüp sonunda dostunun intikamını alabilecek midir?


 

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın